PSL chce osobnej taryfy za energię dla strażaków

PSL chce osobnej taryfy za energię dla strażaków
Fotolia

Do Sejmu trafił przygotowany przez Polskie Stronnictwo Ludowe projekt zmiany ustawy Prawo energetyczne, w którym postuluje się wprowadzenie odrębnej grupy taryfowej w przypadku odbiorców, jakimi są ochotnicze straże pożarne (OSP).

Posłowie PSL wskazują, że OSP realizują zadania z zakresu ochrony przeciwpożarowej i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom, a także działalności kulturalnej oraz wychowawczej – i z tego względu takie jednostki powinny być traktowane – zdaniem PSL – inaczej niż pozostali odbiorcy energii.

Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej traktowane są przez przedsiębiorstwa energetyczne na równi z podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą i znajdują się w grupie taryfowej C. Oczywiście nie należy kwestionować faktu, że za pobraną energię elektryczną należy płacić, jednakże nie można zgodzić się z innymi implikacjami przypisania jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej do grupy taryfowej przedsiębiorstw – czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo energetycznego, który przygotowało PSL.

REKLAMA

Polskie Stronnictwo Ludowe wskazuje, że w odróżnieniu od taryf dla odbiorców w gospodarstwach domowych, znaczną część kwoty płaconej w związku z taryfą dla grupy przedsiębiorstw jest tzw. element stały stawki sieciowej, a zgodnie z  art. 14 ust. 7 pkt 1 rozporządzenia taryfowego, element stały stawki sieciowej obliczany jest na jednostkę mocy umownej, a dla odbiorcy energii elektrycznej w gospodarstwie domowym jest obliczany w odniesieniu do układu pomiarowo-rozliczeniowego.

REKLAMA

– Strażnice jednostek ochotniczych straży pożarnej zużywają niewielkie ilości energii elektrycznej, a wielkość rachunków jest sztucznie zawyżana poprzez element stały stawki sieciowej, zależny od mocy. Moc umowna natomiast jest wysoka ze względu na konieczność dostosowania jej do mocy syreny alarmowej, która jest niezbędna do realizacji nałożonych na jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej zadań – czytamy w uzasadnieniu nowelizacji Praw energetycznego przygotowanej przez PSL.

PSL zaznacza ponadto, że możliwość wprowadzenia w poszczególnych krajach Unii Europejskiej preferencji dla podmiotów działających w interesie publicznym i zapewniających bezpieczeństwo dopuszcza art. 3 ust. 2 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/72/WE z dnia 13 lipca 2009 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającej dyrektywę 2003/54/WE.

Zgodnie z brzmieniem proponowanej nowelizacji, zasady kształtowania i kalkulacji taryf dla energii elektrycznej oraz szczegółowe zasady rozliczeń w obrocie energią elektryczną dla OSP miałby określać w drodze rozporządzenia minister energii. 

Przygotowany przez PSL poselski projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne wczoraj został skierowany do I czytania w sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa.

red. gramwzielone.pl