Rząd do górników: potrafimy zmienić czarne złoto w sukces

Rząd do górników: potrafimy zmienić czarne złoto w sukces
Fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, flickr cc

Premier Beata Szydło, która uczestniczyła w obchodach Barbórki, zapewniła że „polska gospodarka będzie opierała się na polskim węglu”. Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że rząd potrafi zmienić czarne złoto w sukces”.

Beata Szydło zapewniała podczas wizyty na Śląsku, że „polski węgiel będzie w przyszłości synonimem nowoczesności i rozwoju”. Dodała, że górnictwo w naszym kraju „zaczyna mieć przed sobą obiecującą perspektywę, ale żeby tak się stało należy konsekwentnie podążać rozpoczętą drogą zmian”.

Premier odniosła się do ostatniej zgody Brukseli na publiczną pomoc dla polskich kopalni. – Komisja Europejska zaakceptowała propozycje polskiego rządu przedłożone przez ministra Krzysztofa Tchórzewskiego. Będziemy mogli ze spokojem inwestować w branżę górniczą wiedząc, że jest na to akceptacja Komisji Europejskiej. Przekonaliśmy, że polski węgiel jest potrzebny nie tylko Polsce, ale i Europie. Polska gospodarka będzie opierała się na polskim węglu – to jest nasz cel – zapewniła premier.

REKLAMA
REKLAMA

Rozpoczynamy w górnictwie czas poważnych inwestycji – takich inwestycji, które dają początek dobrej przyszłości dla polskiego górnictwa. (…) To nie są deklaracje, to są fakty, które dzieją się na naszych oczach. Inwestycje w pozostałych zakładach górniczych będą realizowane. To daje dobrą perspektywę dla rozwoju branży – mówiła premier Szydło.

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił z kolei, że kierowane przez niego ministerstwo konsekwentnie działa na rzecz restrukturyzacji tego sektora. – W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zaakceptowała przygotowany przez nas program pomocowy. Wciąż pracujemy, rozmawiamy ze stroną społeczną i szukamy nowych rozwiązań. Jestem przekonany że możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość – dodał. 

Szef resortu energii nawiązał również do planów wykorzystania tzw. czystych technologii węglowych w energetyce. – Będziemy liderem w nowoczesnej energetyce węglowej i będziemy pierwsi w Europie jeśli chodzi o czyste technologie węglowe. Chcemy budować nowe elektrownie oparte o nowoczesne technologie i  będą to elektrownie węglowe. To szansa na rozwój górnictwa – zapewnił.

red. gramwzielone.pl