Deutsche Bank już nie będzie finansować węgla

Deutsche Bank już nie będzie finansować węgla
Fot. ell brown, flickr cc

Największy niemiecki bank dołącza do grona największych na świecie instytucji finansowych, które wycofały się z finansowania inwestycji związanych z wydobyciem węgla czy budową elektrowni węglowych.

W wydanym z tej okazji oświadczeniu czytamy, że „Deutsche Bank i jego spółki nie będą przyznawać finansowania dla inwestycji w kopalnie węgla i nowe elektrownie węglowe”, a aktualne zaangażowanie w takie projekty ma być stopniowo redukowane.

DB dodaje, że taka decyzja to konsekwencja zobowiązania, które niemiecki bank przyjął w ubiegłym roku wraz z około 400 firmami, mając na celu walkę z globalnym ociepleniem.

REKLAMA
REKLAMA

Wcześniej wycofanie się z finansowania inwestycji w sektorze węglowym i w energetyce bazującej na węglu zapowiedziały takie instytucje finansowe jak Societe Generale (właściciel m.in. Eurobanku), Credit Agricole, BNP Paribas, Allianz, Aegon, ING czy Bank of America, a także m.in. potężne norweskie państwowe fundusze emerytalne, które miały ulokowane środki m.in. w polskich koncernach energetycznych bazujących na produkcji energii z węgla.

Jak wynika z raportu wykonanego przez ONZ, na koniec 2016 r. wartość funduszy inwestycyjnych, które zobowiązały się do pozbycia się aktywów w sektorze paliw kopalnych, wzrosła do 5,2 bln dolarów, podwajając się w ciągu zaledwie jednego roku.

red. gramwzielone.pl