Bruksela upomina pięć państw ws. jakości powietrza

Bruksela upomina pięć państw ws. jakości powietrza
Foto. Stuart Chalmers, flickr cc

Komisja Europejska wskazała wczoraj, że pięć państw Unii Europejskiej nie podjęło dotąd działań, które skutkowałyby skuteczną redukcją zanieczyszczenia powietrza, w którym dopuszczalne normy przekracza stężenie NO2.

Bruksela wezwała pięć państw do podjęcia działań zmierzających do redukcji emisji NO2. Wśród nich są Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy i Wielka Brytania.

W przypadku Niemiec KE wskazuje, że dopuszczalne normy przekraczane są stale m.in. w Berlinie, Monachium i Hamburgu. We Francji na czarnej liście jest Paryż, Marsylia i Lion, w Wielkiej Brytanii KE wskazuje m.in. na Londyn, Birmingham, Leeds i Glasgow, we Włoszech m.in. na Rzym, Turyn i Mediolan, a w Hiszpanii problem występuje w Madrycie i Barcelonie.

REKLAMA

Jak zaznaczają unijni urzędnicy, nadmierne stężenie NO2 zagraża zdrowiu mieszkańców tych państw, a jego główną przyczyną jest przede wszystkim transport drogowy.

REKLAMA

Komisja podkreśla, że co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie ponad 400 tys. mieszkańców Unii Europejskiej, a miliony obywateli UE cierpi z powodu chorób. Tylko z powodu nadmiernego stężenia NO2 przedwcześnie umierać w Unii Europejskiej ma co roku około 70 tys. osób.

Dopuszczalne normy zanieczyszczeń powietrza w Unii Europejskiej określa dyrektywa 2008/50/EC. W przypadku ich przekraczania unijne prawo zobowiązuje kraje członkowskie do podjęcia odpowiednich działań „tak szybko, jak to możliwe”.

W przypadku braku odpowiednich kroków Komisja grozi wymienionym krajom skierowaniem spraw do Trybunału Sprawiedliwości UE.

red. gramwzielone.pl