Czołowy dostawca magazynów energii z dużym wzrostem zamówień

Czołowy dostawca magazynów energii z dużym wzrostem zamówień
Fot. Leclanche

Leclanché SA, czołowy europejski dostawca rozwiązań z zakresu magazynowania energii bazujących na technologii litowo-jonowej, notuje duży wzrost przychodów i zamówień.

Szwajcarska firma podaje, że w 2016 r. osiągnął przychody na poziomie 28 mln CHF (ok. 113 mln PLN), co oznacza wzrost aż o 58 proc. w porównaniu do wyniku za 2015 r.

Kluczowym rynkiem dla szwajcarskiej firmy, dzięki któremu osiąga ona wzrost, jest Ameryka Północna, gdzie obecnie Leclanché ma realizować projekty magazynów energii o mocy 50 MW i pojemności 22 MWh.

REKLAMA

Leclanché chwali się także zdobytym portfelem zamówień na magazyny energii o pojemności 85 MWh, które ma zrealizować w tym roku.

Ponadto, szwajcarska firma informuje o zdobyciu zamówienia na magazyny energii o pojemności 33 MWh dla jednego z europejskich koncernów energetycznych, którego nazwy jednak nie wymienia. Wiadomo, że projekt ma zostać zrealizowany w Niemczech.

REKLAMA

Przy okazji podania wstępnych wyników finansowych za 2016 r. Szwajcarzy sygnalizują zainteresowanie wejściem na rynek chiński, zarówno pod kątem produkcji jak i sprzedaży swoich rozwiązań – w tym – jak ocenia Leclanché – dla wartego ponad 100 mld dolarów chińskiego rynku samochodów elektrycznych.

Największe dotąd zamówienie na magazyny energii o docelowej pojemności 53 MWh i mocy 13 MW Leclanche otrzymało od kanadyjskiego operatora sieci IESO. Magazyny energii będą wspierać pracę sieci energetycznej w regionie Toronto. Wartość kontraktu dla szwajcarskiej firmy to w sumie 28,9 mln USD. 

Leclanché oferuje rozwiązania z zakresu magazynowania energii na poziomie sieci elektronenergetycznych, ale także rozwiazania dedykowane systemom off-gridowym, czy systemy mające optymalizować produkcję enegii z domowych systemów fotowoltaiczncyh i jej wykorzystanie do ładowania samochodów elektrycznych.

W planach szwajcarskiej firmy jest rozwój zdolności produkcyjnych, tak aby już w tym roku mogła ona produkować rocznie magazyny energii o łącznej pojemności 150 MWh – 200 MWh.

Spółka jest notowna na szwajcarskiej giełdzie i zapewnia, że jest jedyną na świecie giełdową firmą, która skupia się wyłącznie na dzialności w obszarze magazynowania energii. 

red. gramwzielone.pl