Solarwatt: pierwszy modułowy magazyn energii
Niemiecki producent zaprezentował nowy magazyn energii, który dzięki modułowej budowie będzie można łatwo zmniejszać lub rozbudowywać w zależności od zapotrzebowania na energię, a także wymieniać w nim poszczególne zestawy baterii.
Nowy magazyn energii o nazwie MyReserve Matrix składa się z dwóch części. Pierwsza to moduły baterii, z których pojemność każdej jednostki wynosi 2,2 kWh. Druga część o nazwie Command to hardware i oprogramowanie, do którego można podłączać moduły baterii.
Do pojedynczej jednostki Command można podłączyć baterie o pojemności od 2,2 kWh do 11 kWh i mocy 4 kW. Solarwattt zapewnia na swojej stronie internetowej, że łączyć można również poszczególne, utworzone w ten sposób zestawy, uzyskując maksymalnie pojemność 2 MWh.
Zaletą magazynu energii ma być jego łatwa skalowalność, co ma się przełożyć na oszczędności w czasie pracy instalatora i co ma umożliwić późniejsze dopasowywanie pojemności do aktualnych potrzeb odbiorcy energii.
Solarwatt zapewnia, że magazyn energii MyReserve Matrix można podłączyć do istniejących instalacji fotowoltaicznych, a ponadto może on współpracować z magazynami energii MyReserve w ich wcześniejszych wersjach.
Niemiecka firma ma rozpocząć sprzedaż nowych magazynów energii w połowie tego roku. Oferta będzie dostępna najpierw w Niemczech i w Australii. Za naszą zachodnią granicą pojedyncze moduły magazynów energii o pojemności 2,2 kWh mają kosztować wraz z podatkiem około 1,9 tys. euro, a koszt jednostki obsługującej baterie ma być niższy od 2 tys. euro.
„PV Magazine” wylicza, że koszt energii z systemu składającego się z dwóch modułów baterii o łącznej pojemności 4,4 kWh przy założeniu 6 tys. cykli ładowania (deklarowane przez Solarwatt DoD to 100 proc.) wyniesie około 0,2 euro/kWh. To około 1/3 mniej niż koszt energii, którą niemieckie gospodarstwa domowe kupują z sieci.
Solarwatt zaznacza, że wszystkie elementy nowego systemu są produkowane w Niemczech, w tym w Dreźnie, gdzie siedzibę ma niemiecka firma. Wyjątkiem są ogniwa litowe-jonowe, które Solarwatt kupuje od południowokoreańskiego dostawcy SK Innovation.
„PV Magazine” informuje, że o ile podobny, modularny system magazynowania energii opracowała wcześniej amerykańska firma Enphase Energy, bardziej znana z produkcji mikroinwerterów fotowoltaicznych, o tyle tamto rozwiązanie jest przeznaczone do pracy w standardzie AC, a modułowy magazyn energii Solarwatt to rozwiązanie DC.
red. gramwzielone.pl