BNEF: spadek wartości inwestycji w sektorze clean-tech

BNEF: spadek wartości inwestycji w sektorze clean-tech
Fot. Bureau of Land Management, flickr cc

Bloomberg odnotowuje istotne zmniejszenie wartości inwestycji w globalnym sektorze czystych technologii energetycznych w I kwartale 2017 r. w porównaniu do analogicznego okresu roku 2016.

Analitycy Bloomberga oszacowali, że uruchomione w I kwartale br. inwestycje w sektorze clean-tech na świecie sięgnęły wartości 53,6 mld USD, co oznacza, że były o 17 proc. mniejsze niż w I kwartale 2016 r. oraz o 7 proc. mniejsze niż we wcześniejszym kwartale.

Wśród kluczowych wydarzeń na globalnym rynku, które miały miejsce w I kwartale br., Bloomberg New Energy Finance (BNEF) wymienia m.in. uruchomienie wartego około 650 mln USD i realizowanego przez włoski koncern energetyczny Enel, jednego z największych na świecie projektów fotowoltaicznych, który zostanie zrealizowany w Meksyku i którego moc sięgnie 754 MW.

REKLAMA

Inne ogromne inwestycje, które uruchomiono w pierwszych trzech miesiącach br., to m.in. projekt morskiej farmy wiatrowej Hohe See o mocy 497 MW (1,9 mld USD), a także CPI Binhai 2, czyli jednego z pierwszych projektów offshore w Azji o docelowej mocy 400 MW (0,91 mld USD).

Negatywnie na wynik podany przez BNEF miał natomiast wpłynąć spadek wartości finansowania przyznanego w I kwartale br. na projekty offshore – w tym przypadku odnotowano wynik aż o 60 proc. gorszy niż w I kwartale 2016 r. – a także spowolnienie inwestycyjne na kluczowych rynkach clean-tech – w Chinach (17,2 mld USD, spadek o 11 proc. r/r) oraz w USA (9,4 mld USD, spadek o 24 proc. r/r).

REKLAMA

W przypadku niemieckiego rynku czystych technologii energetycznych odnotowano natomiast wzrost wartości inwestycji aż o 96 proc. r/r do poziomu 3 mld USD, a w przypadku Francji nawet o 145 proc. do 1,1 mld USD. Pozytywny wynik BNEF odnotowuje także w zakresie inwestycji w clean-tech na rynku japońskim (wzrost o 36 proc. r/r do poziomu 4,1 mld USD).

Co ciekawe skala inwestycji na kluczowych rynkach rozwijających się zbliża się lub nawet przewyższa wyniki notowane na największych rynkach czystej energii w Unii Europejskiej. W przypadku Indii Bloomberg odnotowuje za I kwartał br. inwestycje warte 2,8 mld USD (spadek o 2 proc.), w przypadku Meksyku – 2,3 mld USD (wzrost o 47 proc.), a w zakresie rynku brazylijskiego analitycy BNEF szacują, że wartość inwestycji sięgnęła 1,8 mld USD i była niższa o 3 proc. w porównaniu do I kwartału 2016 r.  

Pierwszy kwartał tego roku odzwierciedla spadek kosztu kapitału w przeliczeniu na megawat zainstalowanej mocy w energetyce wiatrowej i słonecznej. Ten trend oznacza, że z roku na rok będzie można finansować podobny potencjał w tych technologiach za mniejsze środki – komentuje Abraham Louw, analityk BNEF.

Z danych Bloomberga wynika, że wartość inwestycji w globalnym sektorze czystych technologii w energetyce w ubiegłym roku wyniosła 287,5 mld USD i była niższa niż w latach 2014-2015, kiedy odnotowano odpowiednio 315 mld USD oraz 348,5 mld USD.

Niższa wartość inwestycji w 2016 r. nie oznacza bynajmniej mniejszego potencjału nowych elektrowni OZE. Według BNEF w ubiegłym roku na całym świecie przybyło w odnawialnych źródłach energii ok. 138,5 GW, wobec 127,5 GW w roku 2015. 

red. gramwzielone.pl