Projekt SmartFlex Solarfacades. Na Litwie powstała duża instalacja BIPV
Zrealizowano kolejny etap finansowanego z unijnych środków na innowacje projektu „SmartFlex Solarfacades”, wyposażając w solarną fasadę biurowiec na Litwie. Teraz poznaliśmy pierwsze efekty pracy tej instalacji.
W ramach realizowanego od kilku lat przez unijne firmy i instytuty badawcze projektu „SmartFlex Glassbel BIPV” prowadzono badania nad możliwościami wykorzystania fotowoltaiki w instalacjach zintegrowanych z budynkami (Building Integrated Photovoltaics, BIPV).
Efekt to wykonana pół roku temu instalacja fotowoltaiczna, w której wykorzystano częściowo transparentne panele fotowoltaiczne i która powstała na południowej i zachodniej fasadzie biurowca firmy Glassbel w litewskiej Kłajpedzie.
Przyjęto założenie, że 75 paneli fotowoltaicznych wykonanych w technologii szyba-szyba będzie produkować w skali roku około 12,5 MWh energii elektrycznej. Mocy instalacji wynosi 15 kWp.
Największe panele fotowoltaiczne, które wykorzystano w Kłajpedzie, mają wielkość 3,6 x 1,7 metra. Jak oceniają autorzy projektu, ich instalacja przebiegała bez problemów.
Instalację BIPV w Kłajpedzie w aparaturę pomiarową wyposażył niemiecki instytut PI Berlin. Teraz poznaliśmy pierwsze efekty pomiarów.
PI Berlin wylicza na podstawie uzyskanych wyników, że instalacja generuje przeciętnie nawet 800 kWh na kWp zainstalowanej mocy.
Niemiecki instytut zaznacza, że dzięki analizom i wyciągniętym wnioskom udało się poprawić efektywność pracy instalacji o 25 proc. Te doświadczenia mają posłużyć do projektowania instalacji BIPV oraz samych modułów na dalszym etapie projektu „SmartFlex Solarfacades”.
Autorzy projektu zaznaczają, że koszt wykonania solarnej fasady wyniósł około 550 euro/m2, czyli tyle, ile wynoszą mniej więcej koszty fasady wykonanej z metalu czy kamienia.
red. gramwzielone.pl