Ile projektów z niemieckich aukcji udało się zrealizować?

 

Niemiecki rząd zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że od przyszłego roku będzie organizować wspólne aukcje, w których energetyka wiatrowa i słoneczna będą rywalizować o potencjał rzędu 400 MW w skali roku. Organizację takich aukcji przewidziano do roku 2020.

Na koniec I kwartał br. potencjał fotowoltaiki zainstalowanej w Niemczech wzrósł do 41,54 GW. Z tego tylko w marcu podłączono do sieci 111 MW, przy czym tylko 8,7 MW dotyczyło projektów realizowanych na gruncie – w tym dwa projekty zrealizowano na podstawie wygranych aukcji, które odbyły się w grudniu 2015 r. oraz sierpniu 2016 r.

REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z obowiązującą od początku roku ustawą EEG, rządowy system wsparcia może objąć większe instalacje fotowoltaiczne o mocy powyżej 750 kW tylko dzięki wygranej aukcji. Mniejsze instalacje nadal można budową w Niemczech bez konkurowania o wsparcie z innymi inwestorami, w ramach systemu taryf gwarantowanych.

Aktualne stawki taryf gwarantowanych w Niemczech wynoszą dla dachowych systemów PV od 0,1066 EUR/kWh do 0,1227 EUR/kWh w zależności od wielkości instalacji. Pozostałe, uruchamiane w tym miesiącu instalacje o mocy do 100 kW mogą korzystać z taryfy wynoszącej 0,0849 EUR/kWh. Dla dachowych instalacji uruchamianych kolejnym miesiącu te stawki zostaną zredukowane o 0,003 EUR/kWh, a dla gruntowych o 0,002 EUR/kWh.

Pierwszą od wielu kwartałów redukcję stawek taryf gwarantowanych niemiecki rząd wprowadził mimo, że nie zrealizowano rządowego celu nowego potencjału PV określonego na 2,5 GW w skali rok. W ostatnich 12 miesiącach Niemcy podłączyli do sieci systemy PV o mocy niewiele ponad 1 GW.