Pora na Energetykę 2.0
– Zbiór aktów prawnych wchodzących w skład pakietu zimowego nie kształtuje rzeczywistości, tylko na nią reaguje, jest wtórny w stosunku do zmian, które już dawno się dokonały – zmian technologicznych, zmian w sposobie myślenia o energii, zmian w świadomości społeczeństw – mówi Arnold Rabiega, prezez Krajowego Instytutu Energetyki Rozproszonej, organizatora seminatrium pt. Energetyka 2.0, które odbędzie się 14 czerwca w Warszawie.
Jak wygląda sytuacja klastrów energii po opublikowaniu ekspertyzy pt „Koncepcja funkcjonowania klastrów energii w Posce”?
Arnold Rabiega, KIER: – Ministerstwo Energii zdecydowało się poddać dokument konsultacjom społecznym, aby poznać pomysły płynące z rynku. Można zatem powiedzieć, że opracowany przez nas dokument miał być swego rodzaju trzonem szczegółowej koncepcji, która będzie dyskutowana i omawiana z branżą. Teraz czas na dalsze ruchy ze strony Ministerstwa Energii. Na dzisiaj nie znamy wyników przeprowadzonych konsultacji.
Klastry wciąż są tematem gorącym, ale to chyba nie wszystko, co elektryzuje branżę energetyczną?
– Równie istotny jest w ostatnim czasie temat rynku mocy, zwłaszcza w kontekście najnowszego projektu ustawy na ten temat. Rynek mocy to mechanizm, który może całkowicie przewartościować sytuację w sektorze energetycznym. Tego rodzaju mechanizmy stymulujące powinny zacząć funkcjonować jak najszybciej. Pytanie tylko, czy obecna propozycja rządu w tym zakresie rzeczywiście spełnia swoją rolę, nietrudno zrobić sobie krzywdę.
Wygląda na to, że w najbliższych latach w energetyce czekają nas wielkie zmiany.
– Zgadza się, sektor energetyczny na szczęście zaczyna dynamicznie ewoluować. Doktryna ściśle scentralizowanej energetyki, opartej na pojedynczych blokach dużej mocy zaczyna powoli się wyczerpywać. Wchodzimy w fazę Energetyki 2.0, opartej na źródłach rozproszonych, na zarządzaniu nie tylko podażą, ale także popytem. Nadchodzi czas niewielkich, głównie odnawialnych źródeł energii, magazynów energii, wirtualnych elektrowni, społeczności energetycznych oraz elektrycznego transportu.
Te zagadnienia porusza tzw. pakiet zimowy.
– Pakiet zimowy, mimo, że wciąż pozostaje negocjowalny, stanowi pewien przewodnik po kolejnych rozdziałach w branży energetycznej. To nie jest tak, że Komisja Europejska stworzyła sobie jakąś abstrakcyjną wizję sektora energetyki, a następnie postanowiła to skodyfikować i stworzyła pakiet zimowy. Zbiór aktów prawnych wchodzących w skład pakietu zimowego nie kształtuje rzeczywistości, tylko na nią reaguje, jest wtórny w stosunku do zmian, które już dawno się dokonały – zmian technologicznych, zmian w sposobie myślenia o energii, zmian w świadomości społeczeństw.
Jak na to wszystko reaguje branża energetyczna w Polsce?
– O tym wszystkim będzie można podyskutować podczas organizowanego przez KIER Seminatrium pt. Energetyka 2.0. Wydarzenie odbędzie się w Warszawie 14 czerwca i będzie podzielone na trzy bloki tematyczne: 1. Klastry Energii, 2. Rynek Mocy, 3. Pakiet zimowy i elektromobilność. Każdy z uczestników może wybrać najbardziej interesujący go temat, choć oczywiście najkorzystniej zaspokajać swoją ciekawość kompleksowo.
Szczegóły na temat wydarzenia znajdą Państwo na stronie www.kier-institute.pl w dziale aktualności. Ilość miejsc jest ograniczona.
artykuł sponsorowany