Mray

W wybrzeży Wielkiej Brytanii powstanie ogromna farma wiatrowa o mocy 950 MW. Do zbudowania takiego potencjału wystarczy „tylko” 100 elektrowni wiatrowych, co będzie możliwe dzięki wykorzystaniu obecnie największych na świecie turbin, które na rynek wdraża MHI Vestas. Testowany w Danii prototyp takiej turbiny kilka miesięcy temu uległ pożarowi.

Ogromną morską farmę wiatrową Moray zbudują Portugalczycy z EDP Renewables (EDPR) oraz Francuzi z Engie. Pierwszy z tych koncernów energetycznych ma w tym projekcie 77 proc. udziałów, a drugi 23 proc.

Co więcej, z czasem współwłaścicielami projektu Moray mogą stać się Chińczycy z China Three Gorges, udziałowca EDP, który powiada opcję na zakup 30 proc. udziałów od EPDR.

REKLAMA

Farma wiatrowa Moray ma powstać na Morzu Północnym w odległości około 20-30 km od brytyjskiego wybrzeża, na głębokościach sięgających ok. 35-50 metrów.

REKLAMA

Realizacja tego projektu to efekt wygranej w ostatniej aukcji, której wyniki ogłosiły kilka tygodni temu brytyjskie władze. Wstępnie zakładano, że moc farmy wiatrowej Moray wyniesie 1116 MW, jednak ostatnio plany zweryfikowano, celując teraz w 950 MW.

Zaproponowana cena za energię wyniosła 57,5 GBP/MWh. Taką samą zaproponował inny ze zwycięzców tamtej aukcji – duński Orsted (wcześniej Dong Energy), który zabezpieczył sobie prawo do sprzedaży energii z farmy wiatrowej Hornsea 2 o mocy 1386 MW.

W przypadku trzeciego z nagrodzonych projektów – Trinton Knoll, który należy do niemieckiego innogy – energia będzie sprzedawana po cenie 74,75 GBP/MWh.

Teraz EDP Renovaveis potwierdziło, że w skład projektu Moray wejdą elektrownie wiatrowe japońsko-duńskiego producenta MHI Vestas. Wybrano model 9,5 MW. Tak duże turbiny nie pracują jeszcze na żadnej komercyjnej farmie wiatrowej, jednak wkrótce mają trafić na rynek.

Wdrażanie turbiny 9,5 MW napotyka jednak ba