Seminarium: Klastry Energii – Rynek i Technologia
Najprawdopodobniej już w najbliższych tygodniach Ministerstwo Energii ogłosi wyniki konkursu na certyfikowane klastry energii. Wiele klastrów otrzymało już informacje o pozytywnym rozpatrzeniu ich wniosków pod kątem formalnym. Co więcej, Ministerstwo Energii planuje ogłoszenie drugiego konkursu dla klastrów energii.
Więcej informacji w tym zakresie będzie można zdobyć podczas seminarium „Klastry Energii – Rynek i Technologia”, które odbędzie się 14 czerwca br. w Warszawie.
Wydarzenie będzie podzielone na trzy bloki tematyczne. W pierwszej części będzie można zapoznać się z tematami dotyczącymi legislacji oraz pozyskać informacje na temat finansowania klastrów energii. Podczas pierwszego bloku tematycznego wystąpią między innymi przedstawiciele Kancelarii Piszcz i Wspólnicy. Kancelaria specjalizuje się w obsłudze klastrów energii, pomaga przy ich tworzeniu i późniejszym prowadzeniu działalności. Ponadto kancelaria wspiera działania koordynatorów podczas realizacji obowiązków koncesyjnych oraz doradza w zakresie optymalizacji zarządzania, a także wskazuje możliwości finansowania inicjatyw klastrowych i ich aspekty podatkowe. W trakcie wydarzenia będzie można zapoznać się z prezentacją kancelarii m.in. na temat organizacji klastrów oraz spotkać się z przedstawicielami kancelarii przy zorganizowanym w tym celu stoisku.
Innymi kluczowymi zagadnieniami dla klastrów energii są e-mobility oraz magazynowanie energii. Zainwestowanie lokalnie we wspomniane technologie może przyczynić się do poprawy jakości powietrza, optymalizacji popytu oraz podaży energii elektrycznej oraz stymulować innowacje w lokalnych systemach energetycznych.
Holenderski ekspert Baerte de Brey podczas czerwcowego wydarzenia dla klastrów wypowie się o zaawansowanych projektach, które są rozwijane przez operatora sieci dystrybucyjnej (OSD) Stedin we współpracy z ElaadNL.
Również w Polsce mamy pionierów w tej dziedzinie, będą oni dyskutować podczas rzeczonego wydarzenia o zaawansowanych projektach z obszaru e-mobilności i magazynowania energii. Podczas dyskusji panelowej wypowiedzą się między innymi Zgorzelecki Klaster Energii (flota 5 samochodów elektrycznych) i Klaster Energii Brenergia, który ma ambitne plany w dziedzinie magazynowania energii.
Czym byłby klaster energii bez efektywnego systemu dystrybucji energii (niekoniecznie elektrycznej)? Zarządzanie siecią oraz możliwości współpracy OSD z klastrami energii to strategiczne obszary, które w dłuższej perspektywie będą decydować o efektywności działania klastra oraz wpływie koordynatora na strategię. Dyskusja na temat najlepszych rozwiązań w tych dziedzinach zostanie również przeprowadzona podczas seminarium „Klastry Energii – Rynek i Technologia”.
Ponadto usłyszymy opinie klastrów energii oraz przedstawicieli kadry zarządzającej z OSD. Swoją wiedzą w tej dziedzinie podzieli się m.in. Tomasz Koprowiak, doradca energetyczny z WFOŚiGW w Olsztynie, który specjalizuje się w ocenie możliwości niezależności energetycznej gmin oraz współpracy jednostek samorządu terytorialnego z OSD.
Do końca bieżącego tygodnia można skorzystać z promocyjnej ceny na udział w seminarium. Aby dokonać rejestracji, należy wypełnić formularz. Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod tym adresem.
artykuł sponsorowany