Przyrost mocy w OZE w I kwartale większy niż w całym 2017?

Przyrost mocy w OZE w I kwartale większy niż w całym 2017?
Fot. EDF Énergies Nouvelles

Urząd Regulacji Energetyki przedstawił informacje o przyroście zainstalowanych mocy odnawialnych źródeł energii, który okazał się w pierwszym kwartale br. wyższy niż odnotowany przez URE przyrost mocy w OZE w całym ubiegłym roku. Jednocześnie Urząd zaktualizował dane za 2017 r., obniżając potencjał instalacji, które miały zostać wówczas uruchomione.

Jak wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki, w pierwszym kwartale 2018 roku moc elektryczna odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrosła o 169,42 MW. W tym moc elektrowni biogazowych zwiększyła się o 4,51 MW, elektrowni biomasowych o 1,64 MW, elektrowni fotowoltaicznych o  6,66 MW, elektrowni wiatrowych o 8,14 MW, a elektrowni wodnych – co może zaskakiwać – aż o 148,45 MW.

Urząd zaznacza, że zmiany mocy zainstalowanych w roku 2017 i 2018 mogą wynikać z aktualizacji decyzji koncesyjnych, dotyczących rozumienia pojęcia mocy zainstalowanej elektrycznej.

REKLAMA

URE zaktualizował przy okazji dane na temat OZE uruchomionych w 2017 roku. Wcześniej Urząd podawał, że ich moc wyniosła 148,2 MW, a teraz informuje o przyłączeniu w ub.r. 122,8 MW.

Liczby dotyczące mocy w energetyce odnawialnej przyłączonej w 2017 r. są ponad 10-kronie niższe niż wskazywane przez URE liczby za rok 2016 r., w którym potencjał OZE miał urosnąć aż o 1445,5 MW.

Z rejestru prowadzonego przez Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że potencjał odnawialnych źródeł energii wzrósł na koniec pierwszego kwartału br. do 8707,77 MW.

Dane URE obejmują instalacje, które uzyskały koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej, wpis do prowadzonego przez Urząd rejestru wytwórców energii w małej instalacji, wpis do rejestru wytwórców biogazu rolniczego prowadzonego przez Generalny Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz mikroinstalacje, dla których są wydanie świadectw pochodzenia.

REKLAMA

W swoich statystykach URE nie uwzględnia mikroinstalacji prosumenckich. Według danych, które portal Gramwzielone.pl zebrał od największych operatorów systemu dystrybucyjnego, w ubiegłym roku przyłączyli oni do sieci w sumie 12 683 mikroinstalacje o łącznej mocy 64,228 MW.

Ponadto w 2017 r. najwięksi OSD zaraportowali przyłączenie 73 większych instalacji OZE, niezaliczanych do grupy mikroinstalacji, o łącznej mocy 63,369 MW – co znacząco się różni od liczb podanych przez URE – nawet po zaktualizowaniu – zgodnie z którymi w ub.r. przyłączono 122,8 MW (w ubiegłym roku żadnej instalacji OZE nie przyłączył operator systemu przesyłowego PSE).

Jak informował Urząd Regulacji Energetyki, w odpowiedzi na pytanie portalu Gramwzielone.pl o ewentualne rozbieżności w danych URE z faktycznie zrealizowanymi w danym okresie przyłączeniami, zmiany mocy zainstalowanych w ubiegłym roku wynikają również z aktualizacji decyzji koncesyjnych, dokonywanych w oparciu o Informacje Prezesa URE nr 44/2016 oraz nr 60/2017, dotyczące definicji mocy zainstalowanej elektrycznej.

Pierwsza z wymienionych informacji (44/2016) dotyczy interpretacji pojęcia mocy zainstalowanej elektrycznej, przez którą należy rozumieć – jak wskazał URE – określoną przez producenta moc znamionową (rated power, nominal power) urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej (tj. generatora, ogniwa fotowoltaicznego lub ogniwa paliwowego), a nie jako moc np. turbiny wiatrowej czy hydrozespołu.

– Zdarza się bowiem, że moc np. turbiny wiatrowej czy hydrozespołu, określona w ogólnej specyfikacji produktu (np. w danych eksploatacyjnych /operating data/), nie odpowiada mocy znamionowej urządzenia służącego do wytwarzania energii elektrycznej, którym jest generator, ogniwo fotowoltaiczne lub ogniwo paliwowe – odpowiedział URE.

Z kolei w informacji nr 60/2017 URE doprecyzował, że moc zainstalowaną elektryczną należy rozumieć jako określoną przez producenta moc znamionową czynną (rated power, nominal power), wyrażoną w [W] lub wielokrotnościach tej jednostki ([kW], [MW]), osiąganą przy znamionowym współczynniku mocy cosϕn.

gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.