Nowe wymogi w zakresie przyłączania mikroinstalacji. Drugie podejście

Nowe wymogi w zakresie przyłączania mikroinstalacji. Drugie podejście

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) przedstawiło zaktualizowane założenia zasad przyłączania i współpracy z siecią mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii. W stosunku do wcześniejszych propozycji wprowadzono istotne zmiany.

Wczoraj podczas spotkania poświęconemu zmianom, które mają zostać wprowadzone do Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych.

REKLAMA

W stosunku do poprzednich propozycji zmian w IRIESD, których wdrożenie wstrzymano na skutek krytyki branży czy Urzędu Regulacji Energetyki. Autorom zmian – operatorom sieci dystrybucyjnych zrzeszonych w PTPiREE – zarzucono brak konsultacji proponowanych regulacji, które mocno ingerują w rynek mikroinstalacji OZE.

Podczas trwających wcześniej 2 tygodnie konsultacji OSD nie zebrali żadnych uwag.

Teraz OSD przygotowali dłuższe, mające 4 tygodnie konsultacje, w ramach których zorganizowano wczorajsze spotkanie z przedstawicielami branży. Wprowadzono też istotne zmiany w projekcie Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych.

W pierwotnej wersji projektu proponowano m.in. wymóg przyłączenia trójfazowego dla mikroinstalacji o mocy ponad 3 kW, przyłączenia jednofazowe (lub trójfazowe) można byłoby wykonywać tylko w przypadku mocy mniejszej lub równej 3 kW.

Ponadto najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych zaproponowali wprowadzenie zdalnej możliwości odłączania od sieci mikroinstalacji o mocach do 10 kW, a w przypadku przedziału mocy 10-40 kW postulując możliwość zdalnego sterowania mocą czynną.

Więcej o wcześniej zaproponowanych zmianach w IRiESD w artykule:

Szykują się duże zmiany w zasadach przyłączania mikroinstalacji PV

http://gramwzielone.pl/energia-sloneczna/30260/szykuja-sie-duze-zmiany-w-zasadach-przylaczania-mikroinstalacji-pv

Teraz, w nowej wersji Karty Aktualizacji Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnych zaproponowano podniesienie progu mocy mikroinstalacji z 3 kW do 3,68 kW – jak poinformowało PTPiREE – „z uwagi na krytyczne głosy branży”.

Ponadto autorzy nowej wersji zmian w IRiESD chcą zrezygnować z wcześniej postulowanego wymogu zdalnego odłączania mikroinstalacji.

REKLAMA

Za montaż odpowiednich urządzeń, które umożliwiłyby operatorom sterowanie pracą danego falownika, mają odpowiadać OSD.

Komunikacja operatora falownika ma następować przez złącze RS485 z użyciem otwartego protokołu Sunspec „dobrze znanym producentom falowników”.

To istotna zmiana w stosunku do wcześniejszego projektu, w którym nie wytłumaczono, kto ma odpowiadać za montaż odpowiednich urządzeń, ani w jaki sposób ma następować komunikacja między mikroinstalacją i operatorem.

 

W nowym projekcie Karty Aktualizacji IRiESD zrezygnowano ponadto z postulowanego wcześniej zapisu, który umożliwiłby operatorom zdalne wyłączanie mikroinsalacji o mocy ponad 10 kW.

Ta zmiana wynika z wprowadzenia od kwietnia przyszłego roku unijnych wymogów Kodeksu Sieciowego RfG, które umożliwi OSD nadanie sygnału wyłączającego mikroinstalację o mocy wynoszącej nawet tylko 800 W.

PTiREE uspokaja przy tym, że takie sytuacje będą mogły się pojawiać jedynie w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa sieci.

Autorzy aktualizacji IRiESD podkreślają  ponadto, że prosument może wykonać swoją instalację tak, aby po otrzymaniu sygnału od OSD o odłączeniu od sieci, falownik przełączałby się na zasilanie wyłącznie mikroinstalacji prosumenta.

Jak pokazała wczorajsza dyskusja, w zakresie nowych propozycji zmian w IRiESD pozostaje kilka nieścisłości. Chodzi m.in. o sposób komunikacji falowników z urządzeniami operatorów.

PTPiREE wskazuje, że podobne rozwiązania są stosowane już od lat na niemieckim rynku fotowoltaicznym, gdzie operator sieci może odłączyć mikroinstalacje w sytuacji nadmiernego wzrostu lub spadku napięcia.

Jak ocenia PTPiREE, konieczność zastosowania falownika trójfazowego w miejsce tańszego falownika jednofazowego może oznaczać wyższy koszt zakupu takiego urządzenia o około 2-10 proc.

Jak wyliczają OSD, falowniki jednofazowe stosowano dotąd w około 20-proc. mikroinstalacji.

Obecnie trwają konsultacje do projektu zmian w IRiESD, które opublikowano na stronach poszczególnych operatorów systemu dystrybucyjnego. Po zakończeniu konsultacji i ewentualnym uwzględnieniu uwag OSD skierują wniosek do Urzędu Regulacji Energetyki o zatwierdzenie tych zmian, a po pozytywnej decyzji URE nastąpi ich implementacja.

Wprowadzane zmiany mają objąć tylko nowe instalacje, realizowane po zatwierdzeniu zmian w IRiESD. Co więcej w zakresie zmiany dotyczące progu mocy mikroinstalacji determinującego wybór falownika trójfazowego obowiązywać ma odpowiednie „vacatio legis”.