MAE zaniepokojona skalą inwestycji w energetyce odnawialnej
Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że o ile globalny sektor energetyczny idzie w kierunku elektryfikacji, w której dominują inwestycje w odnawialne źródła energii, poziom inwestycji w niskoemisyjne technologie jest nadal zbyt niski, aby zrealizować cele klimatyczne.
W najnowszym raporcie „World Energy Investment 2018” Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency, IEA) podkreśla, że w 2017 r. drugi rok z rzędu inwestycje w sektorze elektroenergetycznym były większe niż inwestycje w sektorach ropy i gazu.
Globalne inwestycje w energetyce miały sięgnąć w ubiegłym roku 1,8 bln dolarów, co oznacza spadek o 2 proc. w porównaniu z poziomem inwestycji z roku 2016.
W tym ponad 750 mld dolarów zainwestowano w sektorze elektroenergetycznym, a około 715 mld dol. pochłonęły inwestycje w sektorach gazu i ropy.
MAE podkreśla przy tym rosnącą rolę inwestycji w energetyce, które generują podmioty należące do państwa. W ciągu ostatnich 5 lat wartość takich inwestycji miała wzrosnąć do ponad 40 proc.
W dodatku coraz więcej inwestycji w elektroenergetyce jest realizowanych w obszarach regulowanych lub bazuje na państwowych gwarancjach sprzedaży energii. W ubiegłym roku miało to być ponad 95 proc. wszystkich inwestycji w tym sektorze. Jednocześnie minimalna staje się rola inwestycji, w których model biznesowy bazuje na sprzedaży energii na wolnym rynku.
We wnioskach z badania kondycji rynku energetycznego, które wykonali eksperci MAE, podkreślany jest ponadto spadek inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną, który w 2017 r. wyniósł rok do roku 3 proc., a na ten rok spodziewany jest kolejny spadek, na co powinna mieć wpływ głównie niedawna decyzja Chin o spowolnieniu inwestycji w elektrownie fotowoltaiczne.
Wycenione na 298 mld dolarów nowe inwestycje w elektrownie OZE w ubiegłym roku stanowiły aż 2/3 inwestycji w wytwarzanie w globalnym sektorze elektroenergetycznym, jednak ich wartość zmalała rok do roku o 7 proc. MAE nie odnotowuje przy tym w swoim komentarzu spadku jednostkowych kosztów inwestycji w energetyce odnawialnej, które zmniejszyły ogólną wartość inwestycji w źródła odnawialne – mimo większego zainstalowanego potencjału elektrowni OZE.
– Taki spadek inwestycji w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną martwi. To może zagrozić ekspansji czystej energii, która jest potrzebna, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i wypełnić cele klimatyczne. Podczas gdy potrzebujemy szybkiego wzrostu tych inwestycji, rozczarowuje fakt, że w tym roku mogą one ponownie zmaleć – komentuje szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej dr Fatih Birol.
MAE odnotowuje ponadto, że w ubiegłym roku wzrosła wartość inwestycji w sektorze gazu i ropy – pierwszy raz od roku 2014, zmalała natomiast wartość inwestycji w elektrownie jądrowe – do najniższego poziomu od 5 lat, a liczba rozpoczętych inwestycji była mniejsza od liczby wyłączanych elektrowni jądrowych.
Wartość projektów elektrowni węglowych, dla których podjęto w ubiegłym roku finalne decyzje inwestycyjne, drugi raz z rzędu zmalała, osiągając 1/3 wartości z roku 2010. Jednak mimo wyłączania kolejnych elektrowni węglowych, potencjał energetyki węglowej na świecie wzrósł, co jest zasługą głównie rynków azjatyckich. MAE odnotowuje przy tym, że obecnie 60 proc. elektrowni na węgiel wykorzystuje stare, nieefektywne i „podkrytyczne” technologie.
gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.