Unia energetyczna będzie mocniejsza. Największa dotacja z programu CE

Unia energetyczna będzie mocniejsza. Największa dotacja z programu CE
Fot. TenneT

W piątek szefowie rządów Francji, Hiszpanii i Portugalii podpisali porozumienie, które ma uruchomić budowę długiej na 370 kilometrów, podwodnej linii energetycznej, która połączy Półwysep Iberyjski z resztą Europy. Komisja Europejska mówi o zakończeniu „energetycznej izolacji” Hiszpanii i Portugalii.

Nowa linia energetyczna, która będzie w dużej mierze przebiegać po dnie Zatoki Biskajskiej, powinna zostać oddana do użytku w roku 2025 i wówczas podwoi potencjał przesyłu energii między Hiszpanią i Francją do 5 GW.

W finansowanie tej inwestycji zaangażowała się Komisja Europejska, która pokryje 30 proc. kosztów dzięki dotacji w wysokości 578 mln euro. To największy grant przyznany dotąd przez Brukselę w obszarze infrastruktury energetycznej i największa dotacja w dotychczasowej historii programu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility, CEF).

REKLAMA

Ten projekt wpisuje się zresztą w cel Unii Europejskiej, jakim jest zwiększenie zdolności przesyłowych między poszczególnymi krajami UE do poziomu 10 proc. Tymczasem w przypadku Hiszpanii poziom ten sięga na razie 6 proc. – tak wynika z danych Komisji Europejskiej.

REKLAMA

W ten sposób zostanie wzmocnione bezpieczeństwo energetyczne Płw. Iberyjskiego, a Portugalia i Hiszpania będą mogły wysyłać do Francji i reszty Europy nadwyżki posiadanej energii, otrzymując ją w zamian w przypadku deficytu.

W ramach projektu unii energetycznej i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego Portugalii i Hiszpanii na stole jest także wyceniony wstępnie na ponad 440 mln euro projekt budowy gazociągu o roboczej nazwie MidCat łączącego Hiszpanię z Francją, dzięki któremu Hiszpanie mogliby wysyłać do Europy gaz, który trafia do nich z Algierii.

W piątek prezydent Francji Emmanuel Macron miał stwierdzić, że ten projekt może mieć sens, tylko jeśli konsumpcja gazu w Europie utrzyma się na znaczącym poziomie, co – jak dodał – może mieć miejsce w związku z zastępowaniem wytwarzania energii elektrycznej z węgla generacją z gazu.

red. gramwzielone.pl  /  redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.