ME zainteresowane bezpośrednią sprzedażą energii z OZE

ME zainteresowane bezpośrednią sprzedażą energii z OZE
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Departament Energii Odnawialnej i Rozproszonej w Ministerstwie Energii wystosował zapytanie ofertowe dotyczące przygotowania analizy możliwości wprowadzenia regulacji w zakresie bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej z OZE. Wnioski z tej analizy ME może uwzględnić, opracowując kolejne regulacje dla zdecentralizowanej energetyki.

W ramach zapytania ofertowego departament OZE w resorcie energii wskazuje na dwa modele rozliczeń energii odnawialnej w ramach sprzedaży bezpośredniej – PPA oraz peer-to-peer.

W zamawianej analizie Ministerstwo Energii chce przekonać się, jakie są obecne możliwości prawne oraz koszty wprowadzenia bezpośredniej sprzedaży energii elektrycznej, poznać modele sprzedaży energii bazujące na koncepcji PPA i peer-to-peer, a także doświadczenia innych państw we wdrażaniu bezpośredniej sprzedaży energii z OZE – w tym przynajmniej Danii, Holandii, Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

REKLAMA

Kluczowa dla bezpośredniej sprzedaży energii jest rola operatorów systemów dystrybucyjnych oraz określenie kosztów dystrybucji.

W analizie, którą chce zamówić ME, mają zostać określone także sposoby kalkulacji kosztów dystrybucji w takim modelu oraz rola OSD w zakresie udostępniania istniejącej infrastruktury energetycznej.

Pełna treść zapytania ofertowego jest dostępna na stronie Ministerstwa Energii pod tym linkiem.

O co chodzi w PPA i peer-to-peer?

Pierwsza koncepcja – PPA (Power Purchase Agreements) – to już powszechnie stosowany na globalnym rynku OZE model długookresowych umów zawieranych między producentami energii odnawialnej i odbiorcami, poza rządowymi mechanizmami wsparcia. W ten sposób inwestorzy w energetyce odnawialnej zapewniają sobie na wiele lat gwarancje sprzedaży energii po określonej cenie. Takie umowy są często zawierane jeszcze przed uruchomieniem budowy, umożliwiając inwestorom pozyskanie finansowania.

REKLAMA

Beneficjentem umów PPA są też odbiorcy. Zapewniają sobie stałe koszty energii, a dodatkowo mogą pochwalić się określonym udziałem energii odnawialnej w swoim miksie energetycznym, co w globalnym biznesie ma coraz większe znaczenie.

W tym tygodniu ogłoszono zawarcie pierwszej w historii polskiego rynku OZE komercyjnej umowy PPA między producentem energii odnawialnej i odbiorcą przemysłowym. Energię odnawialną zakupi Mercedes dla budowanej koło Jawora na Dolnym Śląsku fabryki silników. Dostawcą energii będzie firma VSB, która wyprodukuje ją na farmie wiatrowej o mocy 45 MW, położonej w odległości kilkunastu kilometrów od inwestycji Mercedesa.

Z kolei koncepcja sprzedaży energii w ramach sieci peer-to-peer jest związana z rozwojem technologii blockchain i służy rozwojowi zdecentralizowanego handlu energią.

W systemie wzajemnych rozliczeń producentów energii odnawialnej i jej odbiorców na zasadzie peer-to-peer wszyscy uczestnicy posiadają takie same uprawnienia i każdy z nich może być jednocześnie producentem i odbiorcą energii wytworzonej przez innych uczestników takiego systemu.

W ramach takiej, wirtualnej sieci omijane są centralne serwery i instytucje nadzorujące prowadzenie wymiany handlowej. Dzięki blockchain każdy komputer w sieci może brać udział w przesyłaniu i uwierzytelnianiu transakcji, bez konieczności udziału centralnej giełdy.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o