Woda w Bałtyku za ciepła dla atomu

Woda w Bałtyku za ciepła dla atomu
Elektrownia jądrowa Ringhals. Fot.

Dręczące Europę upały dają się mocno we znaki energetyce. W tym tygodniu pracę konwencjonalnych elektrowni węglowych i jądrowych ograniczali z powodu zbyt wysokich temperatur wody wykorzystywanej do chłodzenia bloków Francuzi czy Niemcy, a nawet Szwedzi, którzy wyłączyli jeden z bloków swojej największej elektrowni atomowej Ringhals.

Położona na zachodnim wybrzeżu Szwecji elektrownia atomowa Ringhals o mocy nominalnej niemal 4 GW została zbudowana w latach 1976-83, produkując od tamtego czasu do końca ubiegłego roku 1 638 TWh energii elektrycznej, co odpowiada całkowitej konsumpcji energii elektrycznej w Szwecji przez 12 lat. Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall posiada w tej elektrowni 70 proc. udziałów, a 30 proc. należy do przejętego przez fiński Fortum koncernu Uniper.

W ubiegłym roku należące do Vattenfall cztery reaktory w Ringhals do spółki z uruchomionymi w latach 1980-85 roku trzema reaktorami o łącznej mocy 3,2 GW w drugiej elektrowni jądrowej szwedzkiego koncernu, w Forsmark, wyprodukowały w sumie 52 TWh energii, co stanowiło 37 proc. całkowitej, ubiegłorocznej produkcji energii w Szwecji (140,7 TWh) – w tym produkcja w Ringhals wyniosła 24,5 TWh.

REKLAMA

Te liczby pokazują, jak nadal istotne dla szwedzkiej energetyki są elektrownie jądrowe Vattenfall.

W mijającym tygodniu Szwedzi zostali jednak zmuszeni do ograniczenia ich pracy. Najpierw w poniedziałek zredukowano pracę reaktora nr 2 w Ringhals do 55 proc. mocy, a kolejnego dnia całkowicie go wyłączono. Do tego z powodu konserwacji wyłączony był najstarszy reaktor nr 1.

Wyłączeniu dwóch pozostałych reaktorów zapobiegła zrealizowana w ubiegłym roku modernizacja jednostek nr 3 i 4, które zyskały nowe, niezależne systemy chłodzenia. Rok wcześniej taką modernizację przeszły wszystkie reaktory w Forsmark.

REKLAMA

Vattenfall został zmuszony do ograniczenia pracy elektrowni jądrowej Ringhals na skutek zbyt ciepłej wody w Morzu Bałtyckim, którą wykorzystuje do chłodzenia reaktorów. Temperatura wody przekroczyła 25 st. C, uniemożliwiając bezpieczne funkcjonowanie reaktora nr 2.

Jak zaznacza szwedzki koncern, taka sytuacja skutkująca koniecznością wyłączenia reaktora na skutek zbyt wysokich temperatur wody w Bałtyku, zdarzyła się wcześniej tylko kilka razy.

Kilka lat temu Vattenfall zdecydował o wcześniejszym zamknięciu reaktorów 1 i 2 w Ringhals, co ma nastąpić w roku 2020, podczas gdy wcześniej planowano ich wyłączenie w roku 2025. Dwa pozostałe reaktory mają funkcjonować do ok. 2040 r.

Łączny potencjał wytwórczy szwedzkiej energetyki wynosi obecnie 38,6 GW, w tym za 15,95 GW odpowiadają elektrownie wodne, moc elektrowni jądrowych wynosi 8,6 GW, a elektrowni wiatrowych 6,24 GW.

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o