Energia ze słońca i baterii tańsza niż generacja z ropy. Potwierdza to ta umowa

Energia ze źródeł odnawialnych tanieje i staje się atrakcyjną kosztową opcją zapewnienia dostaw energii nawet z niezbędnymi do tego celu bateryjnymi magazynami energii. Atrakcyjność takich rozwiązań widać już wyraźnie na wyspach, które dotąd musiały bazować głównie na drugiej i trującej środowisko energii produkowanej z importowanej ropy.

W Europie pierwsza wyspa – greckie Tilos – staje się niezależna energetycznie i będzie całkowicie bazować na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Na Hawajach inwestycje w OZE idą pełną parą.

Hawaje są pierwszym amerykańskim stanem, który zadeklarował całkowite przejście na energię ze źródeł odnawialnych. Według zaktualizowanej w ubiegłym roku stanowej strategii energetycznej ten stan USA ma osiągnąć cel przejścia na 100 proc. OZE pięć lat przed terminem, który pierwotnie wyznaczono na 2045 r., przy czym już do roku 2020 osiągnięty ma być 48-procentowy udział OZE w stanowym miksie energetycznym.

REKLAMA

Kolejna z wysp archipelagu będzie zasilana energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych, która będzie częściowo gromadzona w bateryjnych magazynach energii, co zapewni ciągłość dostaw nawet przy niesprzyjających warunkach pogodowych.

Stanowy regulator Public Utilities’ Commission (PUC) zatwierdził w tym miesiącu mającą obowiązywać przez 22 lata umowę na zakup energii dla wyspy Molokai, która posiada ok. 3,2 tys. odbiorców energii.

Energię dla nich będzie wytwarzać elektrownia fotowoltaiczna o mocy 4,88 MW, a część dostarczanej przez nią energii będzie gromadzona w bateryjnym magazynie energii o mocy 3 MW i pojemności 15 MWh. Uruchomienie takiego systemu ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Warunkiem umowy PPA zawartej miedzy inwestorem Half Moon Ventures i lokalnym zakładem dostawcą energii Muai Electric jest dostarczanie mocy przynajmniej 2,64 MW, co powinno pokryć wieczorny szczyt zapotrzebowania na energię.

Muai Electric podało, że cena, po jakiej będzie kupować energię z systemu solar-plus-storage, wyniesie około 0,17 USD/kWh, czyli ok. 0,63 PLN/kWh, co jest poziomem znacznie niższym od kosztu energii, która dotychczas była produkowana na wyspie głównie z udziałem generatorów diesla.

REKLAMA

Średnia cena energii na Hawajach wynosi niemal 0,24 USD/kWh i jest to najwyższy poziom ze wszystkich stanów USA. Średnia krajowa to ok. 0,1 USD/kWh.

Obecnie w finalnym koszcie energii dla mieszkańców Hawajów cena energii wynosi ok. 50 proc. Bez inwestycji we własne źródła energii, ten składnik taryfy zależałby nadal od cen ropy, które mogą rosnąć, wychodząc z obecnie niskich poziomów.

Jak przyjęto w stanowej strategii energetycznej, Molokai ma osiągnąć całkowity udział OZE w swoim miksie energetycznym już do roku 2020, do tego czasu udział zielonej energii w miksie energii wyspy Hawaiʻi ma wzrosnąć do 80 proc., wyspy Maui do 63 proc., a wyspy Oahu do 40 proc.

W ramach stanowej strategii lokalny operator energetyczny Hawaiian Electric Companies (HECO) zakłada wybudowanie najpóźniej do 2050 r. na Hawajach przemysłowych farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 360 MW, farm wiatrowych o łącznej mocy 157 MW, a także uzyskanie dodatkowego potencjału 115 MW w formie usług zarządzania popytem (Demand Response).

Ponadto planuje się podłączenie do sieci do roku 2030 około 165 tys. dachowych systemów fotowoltaicznych. Obecnie na Hawajach działa około 80 tys. takich instalacji.

Co istotne HECO wycofał się z planów zapewnienia potencjału energetycznego na wypadek obniżonej generacji z farm wiatrowych i słonecznych. Wcześniej zakładano, że funkcję backupu będą spełniać generatory oparte na LNG, ale zrezygnowano z tego pomysłu, a ryzyko pojawienia się niedoboru mocy w systemie mają niwelować magazyny energii w połączeniu z usługami zarządzania popytem oraz źródłami opartymi na biopaliwach. 

red. gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o