Tak wzrosły koszty energii z węgla i gazu. OZE już mocno konkurencyjne

Tak wzrosły koszty energii z węgla i gazu. OZE już mocno konkurencyjne
Fot. Fronius

Analiza wykonana przez ekspertów z firmy Sandbag pokazuje, jak notowany ostatnio wzrost kosztów emisji CO2 wpłynął na koszty produkcji energii z konwencjonalnych elektrowni. W tej sytuacji produkcja energii wiatrowej i słonecznej staje się konkurencyjna nawet w porównaniu do wytwarzania z istniejących elektrowni węglowych czy gazowych.

Sandbag sprawdził, jak ostatni wzrost cen uprawnień do emisji gazów cieplarnianych w ramach europejskiego systemu handlu emisjami wpłynął na koszty produkcji energii z elektrowni emitujących CO2.

Eksperci firmy konsultingowej policzyli, że zwiększenie ceny praw do emisji do odnotowanego w ubiegłym tygodniu poziomu ponad 20 euro za tonę CO2 spowodowało wzrost kosztów wytwarzania – w przypadku elektrowni węglowych o 72 proc. od początku 2017 r. – do średniego poziomu 46 EUR/MWh, natomiast koszt generacji z elektrowni gazowych zwiększył się od tego czasu o 43 proc. do średniego poziomu 49 EUR/MWh.

REKLAMA

Oprócz wyższych cen CO2 na wzrost kosztów wytwarzania energii z elektrowni węglowych i gazowych miało wpłynąć również zwiększenie się kosztów paliwa – w przypadku gazu nawet o 30 proc. od stycznia 2017 r. Ceny węgla w tym czasie wzrosły z ok. 60 EUR za tonę do poziomu blisko 80 EUR/t.

Jak zaznacza Sandbag, powyższa analiza nie ujmuje wszystkich kosztów związanych z produkcją energii z konwencjonalnych źródeł – ujęto jedynie koszty paliw oraz emisji. Do tego trzeba doliczyć wiele kosztów, które – jak zaznacza się w analizie – są trudne do oszacowania, ponieważ mogą w poszczególnych okresach różnić się lub wyglądać inaczej w zależności od konkretnej elektrowni. To m.in. koszty transportu surowców, utrzymania i serwisowania instalacji, inwestycji, wykorzystania wody czy zagospodarowania odpadów.

Sandbag dodaje, że znaczącym kosztem mogą być niezbędne modernizacje umożliwiające spełnienie coraz bardziej restrykcyjnych norm środowiskowych.

REKLAMA

Dla porównania analitycy firmy konsultingowej podają średnie ceny energii ze źródeł odnawialnych, uzyskane w aukcjach przeprowadzonych w tym roku w Niemczech, w których najniższe ceny wynosiły nawet ok. 38 EUR/MWh – czyli były na poziomie, który elektrownie gazowe i węglowe miały przekroczyć kilka tygodni temu, wraz ze wzrostem kosztów emisji CO2.

Eksperci Sandbag zapowiadają wzrost ceny uprawnień do emisji CO2 do poziomu 25 euro za tonę jeszcze do końca tego roku, a w przyszłym roku cena CO2 miałaby wzrosnąć nawet do ok. 35 EUR/t, co jeszcze bardziej podbije koszty produkcji energii, szczególnie z elektrowni węglowych.

Ciekawy jest wniosek na temat generacji z gazu, do którego dochodzi Sandbag. – Wykorzystanie gazu jako przejściowego paliwa przy odejściu od węgla nie wydaje się logiczne, biorąc pod uwagę fakt, że koszty produkcji energii z gazu są zbliżone do kosztów generacji z węgla. Zamiast tego bardziej rozważne wydaje się przejście od węgla od razu do czystej energii – konkluduje Sandbag.

– Rosnąca konkurencyjność źródeł odnawialnych, nawet w porównaniu do istniejących elektrowni węglowych i gazowych, zbiega się w czasie z transformacją elektroenergetyki w Europie. (…) Nasza analiza pokazuje, że wzrost kosztów paliw i emisji, w zestawieniu z tańszą energią wiatrową i solarną, oznacza, że nigdy nie było lepszego momentu na szybkie odejście od węgla i zastąpienie go wiatrem i słońcem – czytamy w analizie Sandbag.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.