Pieniądze VC płyną do sektora clean-tech, ale OZE nie jest już liderem

Pieniądze VC płyną do sektora clean-tech, ale OZE nie jest już liderem
Inwestycje VC do września br. (dane w mln USD). Źródło: MAE / i3

– Inwestycje venture capital to kluczowy wskaźnik pokazujący kierunek zmian w sektorze energetycznym. To szczególnie dotyczy inwestycji w innowacje i dygitaliazcję – niematerialnych aktywów – które w kolejnych dekadach będą kształtować technologie dostaw i konsumpcji energii – pisze Simon Bennett, analityk technologii energetycznych w Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

W artykule poświęconym inwestycjom venture capital w sektorze energetycznym ekspert Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) ocenia, że w całej gospodarce rosną inwestycje w niematerialne aktywa, takie jak oprogramowanie, R&D, dane, zarządzanie efektywnością, branding – i to one będą stawać się najważniejszym źródłem przyszłej produktywności.

Taki trend widać w Europie, a w Stanach Zjednoczonych w niektórych zestawieniach inwestycje w tzw. intangible assets przeważają już nad inwestycjami w tradycyjne aktywa. Jak ten trend wygląda w energetyce?

REKLAMA

Simon Bennett, powołuje się na dane firm i3, wskazuje na rosnące inwestycje w technologie energetyczne ze strony funduszy venture capital – celujących w firmy pracujące nad nowymi technologiami mogącymi zmienić dotychczasowy układ w energetyce i oferujące potencjalnie wysokie zwroty w czasie kilku lat – jeśli oczywiście któraś z tych firm odniesie sukces.

Jak zaznacza Bennett, o ile fundusze venture capital z reguły nie finansują wstępnych badań, ich aktywność dobrze pokazuje, gdzie ludzie spodziewają się nowych technologii mogących zaspokoić potrzeby rynkowe i zmienić dotychczasowy porządek w energetyce.

W tym roku inwestycje venture capital w energetykę osiągają rekordowy poziom, ale fundusze VC nie interesują się już głównie fotowoltaiką, tak jak jeszcze dekadę temu, a na ich celowniku znalazły się przede wszystkim firmy pracujące nad technologiami energetycznymi dla sektora transportowego, głównie w obszarze pojazdów elektrycznych.

Analityk MAE wskazuje też na rosnące zainteresowanie funduszy venture technologiami po stronie popytowej  kosztem technologii wytwórczych. Ten trend potwierdzają odnotowane dotąd w tym roku inwestycje VC w technologie „demand-side”, które wartością przewyższyły inwestycje w technologie związane z energetyką odnawialną.

REKLAMA

– Jest kilka czynników wspierających ten trend. Innowacje w hardware w energetyce odnawialnej i fundusze venture to często nienajlepsze połączenie. Czas potrzebny do wykazania rentowności projektów energetycznych może być zbyt długi, oczekiwania funduszy kapitałowych zbyt wysokie, a korzyści dla konsumentów zbyt niskie. Jednak chociaż mamy dzisiaj o wiele bardziej ugruntowany rynek fotowoltaiki niż w roku 2008, nadal występuje potrzeba zaoferowania rynkowi lepszych technologii – komentuje Simon Bennett.

Analityk MAE wskazuje także na malejącą liczbę transakcji z udziałem funduszy vanture capital i firm pracujących nad technologiami energetycznymi. – To, co się zmieniło, to chęć inwestorów – zwłaszcza w Azji – do podejmowania mniejszej liczby bardzo wysokich inwestycji w firmy związane z elektryczną motoryzacją, które są dzisiaj najbardziej atrakcyjną częścią rynku – dodaje.

Energetyka jest obszarem, który w rankingach na wartym setki miliardów dolarów rynku VC nadal pozostaje w tyle za biotechnologią czy software, jednak – jak podkreśla analityk Międzynarodowej Agencji Energetycznej – szansę na zmniejszenie dystansu daje rosnące zainteresowanie dygitalizacją w obszarze transportu.

 – Jednak nie jest jasne, czy zainteresowanie np. bateriami do samochodów elektrycznych napędzi inwestycje venture capital w stacjonarnym magazynowaniu energii i czy fundusze VC odegrają istotniejszą rolę w rozwoju technologii wytwarzania energii. Rynki magazynowania energii nie oferują tak wysokich zwrotów w krótkim okresie, a fundusze venture capital z reguły są niecierpliwe – wnioskuje analityk MAE.

gramwzielone.pl

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o