Anna Żyła
I Film Tytuł: BOŚ otworzył się na finansowanie OZE, szczególnie fotowoltaiki
Niejasności związane z zasadami obliczania pomocy publicznej w systemie aukcyjnym sprawiły, że banki niechętnie patrzyły na inwestorów chcących zabezpieczyć finansowanie dla projektów, dla których zabezpieczyli stałą cenę energii w tym systemie rozliczeń. Teraz sytuacja uległa jednak poprawie.
Inwestorzy zgłaszający się do banków po kredyty na budowę farm fotowoltaicznych, dla których zabezpieczyli stałe przychody w aukcjach z grudnia 2016 r. i czerwca 2017 r., nie byli atrrakcyjnym partnerem dla banków.
Wszystko przez niejasności dotyczące zawartych w ustawie o OZE mechanizmów łączenia pomocy inwestycyjnej i operacyjnej w systemie aukcyjnym, które podważały stabilność inwestycji i pogarszały ich atrakcyjność z punktu widzenia banków.
Ostatnia nowelizacja ustawy o OZE z lipca br. naprawiła sytuację, doprecyzowując mechanizmy związane z rozliczaniem pomocy publicznej w systemie aukcyjnym. Dostrzegł to choćby kluczowy bank w Polsce, który finansuje inwestycje w obszarze OZE, czyli Bank Ochrony Środowiska.
BOŚ otworzył się zwłaszcza na kredytowanie w systemie aukcyjnym projektów fotowoltaicznych.
Od 00.17 „Bank Ochrony Środowiska wszedł…
Bank Ochrony Środowiska wszedł w tej chwili w finansowanie projektów aukcyjnych. Mamy już wydane pierwsze decyzje kredytowe i kolejne wnioski w procesie kredytowania. Niezbędnym warunkiem była nowelizacja ustawy o OZE.
Komentarze, które pojawiały się na rynku dotyczyły aukcji z roku 2016 i 2017. Do czasu nowelizacji ustawy było tam zbyt wiele ryzyk prawnych.
Na dzisiaj wiemy, że ustawa jest jeszcze nie w 100-procentach doskonała i druga nowelizacja, nad którą prace rozpoczęło Ministerstwo Energii, jest jak najbardziej pożądana. Natomiast wydaje się, że te najbardziej kluczowe ryzyka zostały wyeliminowane. Oczywiście niepewność prawna, to, że coś wymaga dointerpretowania, wpływa niestety na podwyższenie kosztów kapitału. Bank musi gdzieś to ryzyko wycenić.
Do 01.24 ostanie słowa „Bank musi gdzieś to ryzyko wycenić”
Od 01.38 „Trudno mówić…
Trudno mówić o poprawieniu warunków, ponieważ mieliśmy sytuację trochę zero-jedynkową. Do czasu lipcowej nowelizacji de facto banki nie wchodziły w finansowanie. Natomiast w tej chwili otworzyliśmy się na decyzje kredytowe i myślę, że to jest pozytywny przełom dla inwestorów, jeśli chodzi o rynek aukcyjny.
Do 02.02 ….chodzi o rynek aukcyjny”
Od 02,04 „To nie są jeszcze zawrotne ilości….”
To nie są jeszcze zawrotne ilości, to jeszcze dotyczy częściowo finansowania czy refinansowania projektów, które startowały w aukcjach, które już się odbyły, ale mamy już w tej chwili także wnioski inwestorów przygotowujących się do nowych aukcji, które mają nastąpić pod koniec października i na początku listopada”.
Do 02.24 … na początku listopada”.
Od 02.37
Przy takim modelu SPV bank jak najbardziej może wcześniej wydać warunkową decyzję, podpisać umowę, natomiast uruchomienie środków z kredytu będzie dopiero wtedy, gdy będziemy mieć potwierdzenie, że inwestor wygrał aukcję i znalazł się w systemie rozliczeń.
Do 02.58 ….znalazł się w systemie rozliczeń.
II film Tytuł: BOŚ: projekty bazujące na autokonsumpcji coraz bardziej realne
Od 03.10 „Projekty autokonsumpcji
Projekty autokonsumcji nie są jeszcze w tej chwili u nas powszechne, natomiast pojawiają się przedsiębiorcy, którzy, widząc spodziewane i już występujące wzrosty cen energii elektrycznej, myślą, aby zrealizować inwestycję na potrzeby własne. To jest oczywiście zupełnie inny model biznesowy niż startowanie w aukcjach i odsprzedaż energii na rynku. Ten model zaczyna być coraz bardziej realny, właśnie mając na uwadze wzrost cen energii elektrycznej.
Oczywiście banki, jak w każdej ocenie projektu, patrzą ostrożnościowo, niemniej mamy swoje wewnętrzne prognozy pokazujące, że cena energii elektrycznej ma stały trend wzrostowy.
Do 03.58
Od Inwestor powinien zwrócić uwagę, aby technologię dostosować do swojego profilu zużycia energii.
Od 04.21 „Najczęściej…
Najczęściej mówiąc o autokonsumpcji, myślimy o fotowoltaice, więc chodzi o branże, które zużywają najwięcej energii elektrycznej w ciągu dnia, gdy w tym okresie są największe potrzeby produkcyjne. To musi wynikać z wyliczeń, z tego, ile na dzisiaj inwestor zużywa energii; czy planuje rozwój swojej podstawowej działalności, która później przełoży się na większe potrzeby energetyczne.
Przy źródłach pogodowo zależnych musimy dostosowywać profil produkcji energii do profilu zużycia, więc bank na to zwraca największą uwagę.
Do 05.22
III Film Tytuł: BOŚ otwarty na finansowanie projektów w systemie FiT/FiP
Od 05.47 „Nowelizacja…
Nowelizacja ustawy o OZE stworzyła zupełnie nową ścieżkę dla najmniejszych projektów do 500 kW – system stałych taryf. Można powiedzieć, że ten system może okazać się mniej opłacalny niż system aukcyjny, czy sprzedaż energii elektrycznej poprzez giełdę. Natomiast zapewnia bardzo stabilny poziom przychodów i to jest dużym atutem dla inwestorów i dla banku przy ocenie projektu.
Jesteśmy otwarci na tych inwestorów, którzy decydują się realizować projekty w systemie FiT. Tutaj także mamy 15-letni okres wsparcia więc bank dostosowuje swój okres kredytowania, oferujemy długoterminowe kredyty.
Do 06.35 …kredyty”.
Od 06.43 „To pewnie
To pewnie jeszcze są początki, dlatego że inwestor przede wszystkim musi przejść przez formalną weryfikację po stronie Urzędu Regulacji Energetyki, dostać odpowiednie zaświadczenie i wtedy dopiero może rozpocząć rozmowy z bankiem o finansowaniu inwestycji.
Do 06,58.