Arkadiusz Sekściński

MVI_0249

Arkadiusz Sekściński, p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna S.A.

 

REKLAMA

 

 

 

 

  1. Tytuł:    PGE: pierwszy gigawat w wiatrakach na morzu do roku 2026 (wideo)

Od 00,40 „Program budowy ….

Program budowy morskich farm wiatrowych jest jedną z opcji strategicznych dla grupy kapitałowej PGE

Cel to budowa do 2030 aktywów w morskiej energetyce wiatrowej na łączna moc 2,5 GW. Dla takiego potencjału w grudniu ubiegłego roku PGE złożyło wnioski o wydanie decyzji środowiskowych.

Na razie zaawansowany jest projekt budowy morskiej farmy wiatrowej o mocy 1 GW. Dla tego projektu PGE posiada umowę przyłączeniową i prowadzi badania środowiskowe na morzu oraz lądzie.

Potencjał 1 GW w morskich wiatrakach PGE chce uruchomić do roku 2026. – Być może uda się ten cel zrealizować szybciej. Apetyty mamy taki, aby do 2030 roku mieć 2,5 GW – zaznacza Arkadiusz Sekściński.

Do 2030 roku chcemy być nie tyle samym liderem w segmencie OZE, ale mieć 25 proc. zielonej energii w Polsce. Właśnie offshore jest kluczowym elementem tej strategii.

Do 02,29 …tej strategii”.

  1. Tytuł:    PGE Energia Odnawialna szykuje się na aukcje (wideo)

Kluczowym segmentem jeśli chodzi o inwestycje PGE w obszarze energetyki odnawialnej jest morska energetyka wiatrowa, w której największy państwowy koncern energetyczny chce postawić do roku 2030 wiatraki o łącznej mocy 2,5 GW. PGE szykuje w odnawialnych źródłach energii jednak także inne inwestycje, które mają szansę na finalizację zanim jeszcze produkcję energii zaczną pierwsze morskie wiatraki.

Od 03.53 „Najbliższa aukcja…

Wcześniej PGE może uruchomić kolejne farmy wiatrowe na lądzie – dzięki zaplanowanej na listopad aukcji, do której chce wystawić projekt

Do 04.22 … będziemy w aukcji startować”.

Od 02.29 „Rozwijamy też program farm fotowoltaicznych..

W tegorocznych aukcjach PGE Energia Odnawialna chce być aktywna głównie w koszyku projektów o jednostkowej mocy ponad 1 MW, gdzie ze swoim projektem może zagospodarować niemal 1/10 udostępnionego wolumenu. W rozmowie z portalem Gramwzielone.pl p.o. prezesa PGE EO Arkadiusz Sekściński podkreśla również plany budowy elektrowni fotowoltaicznych i nie wyklucza aktywności w obszarze małej energetyki wodnej.

PGE Energia Odnawialna do najbliższych aukcji zgłosi projekt „Klaster” realizowany w woj. zachodniopomorskim, o docelowej mocy 88 MW.

REKLAMA

Do najbliższych aukcji spółka może nie zgłosić projektów fotowoltaicznych, jednak PGE EO ma być takimi inwestycjami mocno zainteresowana i sygnalizuje możliwość akwizycji projektów posiadających już gwarancje sprzedaży energii w systemie aukcyjnym.

– Fotowoltaika wydaje się segmentem, który będzie się bardzo dynamicznie w Polsce rozwijał.  Naszą ambicją jest posiadanie 100 MW w fotowoltaice do roku 2021-22 – mówi w rozmowie z Gramwzielone.pl p.o. prezesa PGE Energia Odnawialna.

– Jesteśmy zainteresowani zarówno akwizycjami, kupowaniem projektów gotowych do budowy, projektów średnio zaawansowanym , bardzo mocno rozwijamy też projekty własne, na terenach grupy kapitałowej PGE – w okolicach Opola, Turowa czy przy naszych aktywach PGE Energia Odnawialna, w okolicach elektrowni w Solnie – mówi Arkadiusz Sekściński.

PGE Energia Odnawialna wyraża ponadto zainteresowanie inwestycjami w energetyce wodnej.

– Wiatr i woda są wiodącymi elementami, ale oczywiście bardzo istotne znaczenie w naszym portfelu ma hydroenergetyka. Jesteśmy w tym segmencie liderem. Posiadamy 4 duże elektrownie szczytowo-pompowe, 29 elektrowni przepływowych i nie wykluczamy aktywności w segmencie małych przepływowych elektrowni wodnych.

Do 03.38 … przepływowych elektrowni wodnych”.

 

  1. Klastry energii

 

Od 4.48 „Jeśli chodzi o klastry energii

Na razie PGE EO podpisało dwa porozumienia cywilno-prawne powołujące klastry energii. Chodzi o Południowo-Zachodni Klaster Energii w powiecie zgorzeleckim i Soliński Klaster Energi w powiecie leskim w woj. podkarpackim.

Ten pierwszy klaster został certyfikowany przez Ministerstwo Energii i liczę, że ten drugi klaster też zyska certyfikat ME.

Te klastry opierają się o wytwarzanie energii przez farmy fotowoltaiczne. Chcemy, aby ich elementami były magazyny energii.

– Podpisaliśmy porozumienia cywilno-prawne z partnerami, którzy mogą być odbiorcami energii elektrycznej w ramach klastra –

Do 05.36 …energii elektrycznej w ramach klastra”

Od 05,45 „Magazynowanie energii…

Z czasem elementami lokalnych systemów energetycznych tworzonych przez PGE mogą stać się magazyny energii. Oprócz magazynów, jakimi są elektrownie szczytowo-pompowe, wkrótce wśród aktywów PGE mają się pojawić pierwsze jednostki bateryjne.

– Magazynowanie energii jest bardzo istotnym elementem naszego segmentu badań i rozwoju – zapewnia Arkadiusz Sekściński.

Obecnie PGE EO wdraża projekt magazynowania energii przy farmie fotowoltaicznej na Górze Żar, w pobliżu naszej elektrowni w Porąbce-Żar.

W tym przypadku PGE korzysta z dofinansowania z NCBiR. Wartość całej inwestycji oszacowano na 6,9 mln zł.  

Ponadto PGE ma rozwijać dwa projekty magazynów energii realizowanych przy farmach wiatrowych.

Do 06.33 … przy farmach wiatrowych”