Lewiatan: obniżyć opłaty za transakcje na TGE

Lewiatan: obniżyć opłaty za transakcje na TGE
Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan

Przy rosnących cenach hurtowych energii elektrycznej mamy do czynienia z lawinowym wzrostem dodatkowych kosztów przedsiębiorstw energetycznych, wynikających z coraz wyższych kwot zabezpieczeń finansowych transakcji na rynku energii elektrycznej. Wpływa to na ograniczenie płynności finansowej firm, a w niektórych przypadkach może nawet grozić ich upadłością. Tym Konfederacja Lewiatan uzasadnia postulat zmniejszenia opłat transakcyjnych oraz dopuszczenia stosowania w szerszym zakresie form zabezpieczeń innych niż kwotowe.

Eksperci Konfederacji Lewiatan wskazują, że kolejny impuls do wzrostu kwot zabezpieczeń tworzy zmiana Prawa energetycznego, przewidująca zwiększenie od początku 2019 r. tzw. obliga giełdowego z poziomu 30 proc. do 100 proc. transakcji na giełdach towarowych.

W ten sposób znacząco powiększy się ilość i wolumen transakcji na rynku terminowym prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii. Znacznie większy wolumen, jak i cena transakcji, przełożą się na wielokrotnie wyższe niż dotychczas kwoty wymaganych zabezpieczeń transakcji przez Izbę Rozliczeniową Giełd Towarowych SA – zaznacza Lewiatan.

REKLAMA

Ze zrozumieniem przyjmujemy inicjatywę ministra energii wzmocnienia transparentności rynku energii elektrycznej i wprowadzenia mechanizmów zwiększających konkurencję. Rozumiemy, że podniesienie obliga giełdowego ma sprzyjać jawności i przejrzystości sprzedaży energii. Ale podjęcie takiej decyzji, przy rosnących cenach energii, wymaga od przedsiębiorstw utrzymywania znaczącego kapitału „zamrożonego” w formie depozytu bankowego lub gwarancji bankowej. Zdobycie odpowiednio wysokiego kapitału, zwykle w bardzo krótkim czasie, wpłynie na ograniczenie płynności firm, a w niektórych przypadkach może nawet prowadzić do ich upadłości – ostrzega Daria Kulczycka, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

W takiej sytuacji Lewiatan proponuje złagodzenie rygorów zabezpieczenia transakcji na rynku energii elektrycznej. Chodzi o zmniejszenie opłat za rozliczenie i rozrachunek na Towarowej Giełdzie Energii i w Izbie Rozliczeniowej Giełd Towarowych oraz dopuszczenie stosowania innych sposobów zabezpieczenia.

Proponujemy uznawanie ratingu grupy, do której należy spółka, w celu ograniczenia poziomu wymaganych depozytów, obniżenie wielkości wymaganego depozytu zabezpieczającego, np. do 70 proc. aktualnej wartości, zwiększenie zabezpieczenia w formie gwarancji bankowej z obecnie obowiązujących 90 proc. do 100 proc. wymaganego zabezpieczenia oraz wnoszenie zabezpieczenia w formie gwarancji korporacyjnej – dodaje Daria Kulczycka.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.