Enefit wyda 289 mln euro na przejęcie dewelopera OZE

Działająca m.in. na polskim rynku energetyki odnawialnej estońska spółka Enefit Green przejęła czołowego dewelopera odnawialnych źródeł energii w krajach bałtyckich. Estoński koncern Eesti Energia, do którego należy Enefit, w ciągu czterech lat chce zwiększyć udział OZE w swoim miksie wytwarzania do 40 proc.
Enefit Green, spółka zależna estońskiej grupy Eesti Energia – największego wytwórcy energii elektrycznej w krajach bałtyckich, otrzymała zgodę estońskiego urzędu ds. konkurencji, na sfinalizowanie przejęcia Nelja Energia, działającego w regionie producenta energii odnawialnej.
Wcześniej transakcję zakłądającą przejęcie Nelja Energia przez Enefit Green zatwierdziły również łotewski i litewski urząd ds. konkurencji. Teraz sfinalizowano ją po uzyskaniu zgody estońskiego urzędu antymonopolowego.
Udziałowcy Enefit Green i Nelja Energia podpisali umowę na zakup i sprzedaż akcji Nelja Energia w maju br. Wartość transakcji ustalono na 289 milionów euro, a na jej podstawie Enefit Green przejmie również zadłużenie Nelja Energia w wysokości 204 milionów euro.
W ubiegłym roku Nelja Energia wypracowała przychody w wysokości 69,1 mln euro, zwiększając je w porównaniu do roku 2016 aż o 49 proc. Ubiegłoroczny zysk netto spółki wyniósł 10,7 mln eurow porównaniu do wyniku 8,7 mln euro wypracowanego rok wcześniej. EBITDA za 2017 r. wzrosła natomiast o 24 proc. do poziomu 45 mln euro.
Przed przejęciem przez estońską grupę 77 proc. akcji Nelja Energia należało do Vardar Eurus, spółki, w której większościowy udział ma rząd Norwegii, a 23 proc. akcji Nelja Energia było w posiadaniu inwestorów z Estonii.
W ubiegłym roku farmy wiatrowe Nelja Energia, zlokalizowane w Estonii i na Litwie, których łączna moc sięga 286 MW, wytworzyły w sumie 761 GWh energii elektrycznej w porównaniu do generacji rzędu 594 GWh w roku wcześniejszym. W 2017 r. energetyka wiatrowa odpowiadała za 82 proc. obrotów spółki.
Enefit Green jest spółką zależną estońskiego koncernu energetycznego Eesti Energia, odpowiadającą za wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. Produkuje energię elektryczną i cieplną z wiatru, wody, biomasy, energii słonecznej i zmieszanych odpadów komunalnych.
Wraz z przejęciem Nelja Energia do portfela produkcyjnego Enefit Green trafią farmy wiatrowe oraz uruchomiona w ubiegłym roku fabryka peletu na Łotwie, która w 2017 r. wytworzyła 77 tys. ton tego surowca.
Estońska grupa przejmie również mniejszościowe udziały w działających od 2013 roku biogazowniach o łącznej mocy 2,56 MWe oraz 2,6 MWe oraz zakładach naprawczych turbin wiatrowych, zlokalizowanych w Estonii.
Po sfinalizowaniu transakcji całkowita moc farm wiatrowych spółki w krajach bałtyckich wyniesie 398 MW. Enefit posiada również potencjał produkcji 25 MW energii elektrycznej i 85 MWt energii cieplnej w elektrociepłowniach korzystających ze źródeł odnawialnych.
Po przejęciu Nelja Energia produkcja energii elektrycznej przez Enefit Green wzrośnie prawie trzykrotnie, przekraczając poziom 1 TWh.
Cel wpisany do strategii Eesti Energia, to wytwarzanie 40 proc. energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych i alternatywnych do roku 2022. – To wielokrotny wzrost w porównaniu do obecnych poziomów, a więc bardzo ambitne zadanie. Wszystkie kraje regionu Morza Bałtyckiego zwiększają udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym, można spodziewać się wielu rozwiązań prawnych, a my mamy duże szanse na udział w rozwoju nowych projektów – komentuje Hando Sutter, prezes zarządu Eesti Energia.
– Nasz rozwój nie ogranicza się do tej jednej transakcji. Zamierzamy dalej inwestować w produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Biorąc pod uwagę projekty w naszym portfelu, mamy naprawdę duży potencjał wzrostu w krajach bałtyckich i innych krajach nadbałtyckich, w których działa Eesti Energia – dodaje prezes Eesti Energia.
W 2017 r. przychody ze sprzedaży Grupy Eesti Energia sięgnęły 753,9 mln euro, a EBITDA była równa 264,2 euro. W tym czasie sprzedaż energii w ramach Grupy Eesti Energia wyniosła 9,4 TWh, a zysk netto 100,8 mln euro.
Firma powstała 1939 roku i jest jednym z największych wydobywców i przetwórców łupków bitumicznych na świecie. Udział Grupy w estońskim rynku energii elektrycznej wynosi 60 proc., a w rynku krajów bałtyckich łącznie 25 proc.
W naszym kraju polska spółka estońskiego koncernu – Enefit Polska – otrzymała koncesję na obrót energią i gazem w połowie ubiegłego roku. W pierwszym roku działalności Enefit zakontraktował w Polsce energię z odnawialnych źródeł łącznie na 362 GWh. Umowy podpisano z operatorami farm wiatrowych, biogazowni i farm fotowoltaicznych o łącznej mocy wytwórczej 117,5 MW.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o