Polenergia zainwestuje w dystrybucję

Polenergia zainwestuje w dystrybucję
Fot. Polenergia Dystrybucja

Największa polska prywatna grupa energetyczna poinformowała o planie inwestycji w rozbudowę w latach 2019-22 infrastruktury dystrybucyjnej, na którą chce wydać ponad 50 mln zł.

Przewidziany w perspektywie do roku 2022 plan inwestycyjny Polenergii przewiduje realizację inwestycji w zakresie zaprojektowania i wybudowania infrastruktury elektroenergetycznej służącej do zasilenia nowych obiektów i odbiorców, głównie w odniesieniu do osiedli mieszkaniowych. Łączną kwotę nakładów określono na 50,7 mln złotych.

Inwestycje Polenergii w sieć zostaną w części sfinansowane ze środków własnych oraz w drodze finansowania dłużnego na kwotę 33,65 mln złotych uzyskanego na podstawie umowy kredytu zawartej z bankiem ING Bank Śląski.

REKLAMA

Spółka podaje, że kredyt jest oprocentowany według stawki zmiennej opartej o WIBOR 3M, powiększonej o marżę określoną w umowie kredytu. Przewidziana została dwuletnia karencja w spłacie kredytu, po upływie której kredyt będzie amortyzowany w okresach kwartalnych, zaś ostateczny termin spłaty kredytu to listopad 2027 r.

REKLAMA

Po trzech kwartałach 2018 roku Polenergia odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o 27 proc. do poziomu blisko 2,6 mld zł. Skorygowany wynik EBITDA w tym czasie był jednak niższy o 11 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem, wynosząc 121,7 mln zł .

W całym 2017 r. przychody ze sprzedaży Polenergii wyniosły blisko 2,762 mld zł, skorygowana EBITDA sięgnęła blisko 182 mln zł, a skorygowany zysk netto wyniósł ponad 20 mln zł.

Na ogólny wynik EBITDA za 2017 r. złożył się wyniki: energetyki wiatrowej na poziomie 86,1 mln zł, energetyki konwencjonalnej rzędu 72,7 mln zł, segmentu dystrybucji 16,4 mln zł, segmentu obrotu 13,1 mln zł, a wynik segmentu biomasy wyniósł 0,9 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.