Podmorski kabel połączy Polskę i Litwę

Podmorski kabel połączy Polskę i Litwę
Fot. TenneT

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Litgrid, operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, podpisali wstępne porozumienie dotyczące wsparcia dla projektu o nazwie „Harmony Link”, który zakłada budowę podmorskiego kabla prądu stałego HVDC.

Jak informuje PSE, wstępne porozumienie określa zasady współpracy w fazie przygotowawczej projektu. Po jej zakończeniu podjęta ma zostać decyzja inwestycyjna. Według obecnego harmonogramu można się jej spodziewać w roku 2020.

Umowa w sprawie transgranicznej infrastruktury energetycznej, podpisana dziś przez partnerów polskich i litewskich, jest kolejnym wyraźnym przejawem politycznego i zawodowego porozumienia, które ma na celu pomoc trzem państwom bałtyckim w uzyskaniu pełnej kontroli nad ich systemami elektroenergetycznymi oraz działaniu w ramach wspólnych i przejrzystych europejskich zasad, na czym skorzystają konsumenci i bezpieczeństwo dostaw energii – komentuje cytowany w komunikacie PSE Miguel Arias Cañete, komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu i energii w UE.

REKLAMA

Podpisanie wstępnego porozumienia to wynik wielu miesięcy ciężkiej pracy, w ramach której określono poszczególne działania i stworzono harmonogram prac w pierwszej fazie projektu. Tworzy to solidne podstawy do dalszych działań w ramach projektu Harmony Link – komentuje prezes PSE Eryk Kłossowski.

Rozpoczęcie prac nad Harmony Link to wynik przyjęcia politycznej mapy drogowej synchronizacji państw bałtyckich z siecią elektroenergetyczną Europy kontynentalnej. Ten dokument w czerwcu br. podpisali przedstawiciele Komisji Europejskiej, Litwy, Łotwy, Estonii i Polski.

REKLAMA

Przewiduje on synchronizację systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich w 2025 roku, do czego ma posłużyć istniejąca linia najwyższych napięć LitPol Link oraz nowe połączenie podmorskie.

PSE podaje, że rozwiązania techniczne zostały zaakceptowane we wrześniu br. w ramach „Baltic Energy Market Interconnection Plan” po weryfikacji technicznej, finansowej i czasowej.

Budowa „Harmony Link” to zadanie PSE i Litgridu, zaś proces synchronizacji państw bałtyckich jest nadzorowany przez ENTSO-E.

Podpisana umowa jest bezpośrednim dowodem profesjonalnej współpracy transgranicznej, opartej na wspólnych wartościach i  solidarności, z dołożeniem wszelkich starań, aby zrealizować ten projekt w bezpieczny i efektywny kosztowo sposób w docelowym terminie 2025 roku – komentuje Davis Virbickas, prezes spółki Litgrid.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.