Dotacje na kilkaset instalacji OZE na Mazowszu

Dotacje na kilkaset instalacji OZE na Mazowszu
Fot. Wagner Solar

Dzięki podpisaniu umowy na unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, do końca tego roku w kilku mazowieckich gminach na domach i obiektach samorządowych pojawi się około 570 instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dofinansowanie dla projektu „Instalacja systemów odnawialnych źródeł energii na terenie Miasta Ciechanów, Gminy Glinojeck, Gminy Opinogóra Górna i Gminy Strzegowo” to efekt wniosku złożonego w pierwszym konkursie z działania 4.1 z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020, przeprowadzonym jeszcze w 2016 r.

Decyzją zarządu województwa mazowieckiego inwestycja otrzyma 7,97 mln zł dofinansowania z RPO WM 2014-2020 przy całkowitym koszcie projektu na poziomie 10,63 mln zł. Wczoraj umowę w tej sprawie podpisali marszałek Adam Struzik oraz prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

REKLAMA

W ramach projektu dofinansowanego ze środków mazowieckiego RPO w gospodarstwach domowych oraz w budynkach użyteczności publicznej na terenie Ciechanowa, Glinojecka, Opinogóry Górnej oraz Strzegowa pojawią się panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła.

Projekt obejmuje zakup i montażu 340 instalacji fotowoltaicznych, 127 instalacji kolektorów słonecznych oraz 88 pomp ciepła do c.w.u. na budynkach prywatnych. Co do zasady panele fotowoltaiczne i kolektory będą montowane na dachach niepokrytych azbestem lub na gruncie.

W budynkach użyteczności publicznej zamontowanych zostanie 14 instalacji paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych. Skorzystają placówki, w których prowadzona jest działalność administracyjna, edukacyjna, społeczna, sportowa oraz komunalna.

REKLAMA

Dodatkowo w centrum Ciechanowa zainstalowana zostanie publiczna stacja ładowania samochodów elektrycznych.

Pierwotnie ten projekt nie znalazł się na liście 21 wniosków wybranych do dofinansowania z konkursu, dla którego nabór był prowadzony do końca maja 2016 r. Ostatecznie jednak wraz z 12 innymi projektami znalazł się na liście projektów objętych wsparciem dzięki powiększeniu budżetu.

W konkursie nr RPMA.04.01.00-IP.01-14-017/16 do dofinansowania wybrano ostatecznie 33 projekty na łączną wartość 294,66 mln zł, przy wydatkach kwalifikowanych na poziomie 268,35 mln zł. Łączna wartość dofinansowania na realizację zaplanowanych inwestycji sięga 207,94 mln zł.

W ubiegły roku rozstrzygnięto ponadto drugi konkurs z działania 4.1 RPO WM 2014-2020. Dzięki zwiększeniu alokacji do dofinansowania wybrano ostatecznie 23 projekty o łącznej wartości 52,16 mln zł. Całkowite koszty kwalifikowane oszacowano w ich przypadku na 36,37 mln zł, a unijne dotacje sięgają sumy 19,42 mln zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.