10 mld euro na innowacje w czystej energii

10 mld euro na innowacje w czystej energii
Komisarz KE ds. energii i klimatu Miguel Arias Canate. Fot. Komisja Europejska

Komisja Europejska ogłosiła program inwestycyjny, z którego mają być finansowane innowacje w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i na który przeznaczy aż około 10 mld euro. Dokładny budżet programu ma być uzależniony od wyceny praw do emisji CO2.

W ramach „Innovation Fund” zostaną udostępnione mechanizmy finansowe, z których będą mogły skorzystać zarówno podmioty prywatne jak i publiczne zamierzające zainwestować w technologie związane z gospodarką niskoemisyjną.

W ramach programu mają być oferowane m.in. granty pokrywające do 60 proc. kosztów inwestycyjnych i operacyjnych projektów objętych pomocą.

REKLAMA

Jak wylicza Bruksela, cele to zwiększenie liczby „zielonych” miejsc pracy, poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie rachunków za energię, czystsze powietrze, bardziej efektywny transport publiczny i zabezpieczenie dostaw czystej energii.

– Nasz cel to budowa gospodarki nowoczesnej, konkurencyjnej, uczciwej społecznie i zgodnej z celami Porozumienia klimatycznego. W tym celu potrzebujemy rozwoju czystych, innowacyjnych technologii w skali przemysłowej. Dlatego zainwestujemy w innowacyjne technologie związane z wychwytywaniem i gromadzeniem CO2, energetyką odnawialną czy magazynowaniem energii – komentuje Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu i energii.

W komunikacie na temat tego programu KE podkreśla ponadto, że 10 mld euro zainwestowane w innowacje ma dać europejskim firmom pozycję lidera w rozwoju czystych technologii, przyczyniając się do zwiększenia unijnego eksportu.

REKLAMA

Realizacja tego programu ma być konsekwencją strategii przyjętej w listopadzie ubiegłego roku przez Unię Europejską, która zakłada osiągnięcie przez UE „neutralności klimatycznej” do roku 2050.

Pierwszy nabór projektów w ramach nowego funduszu „Innovation fund” Komisja Europejska ma ogłosić w roku 2020, a następnie chce uruchamiać cyklicznie kolejne nabory do roku 2030.

Dokładny budżet programu ma zależeć od wyceny praw do emisji CO2, które zostaną sprzedane w ramach europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).

Ponadto do nowego funduszu mają trafić niewykorzystane środki z programu NER 300 – poprzednika „Innovation Fund”, z którego finansowane są projekty związane m.in. z energetyką odnawialną czy technologiami CCS.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.