10 mld euro na innowacje w czystej energii
Komisja Europejska ogłosiła program inwestycyjny, z którego mają być finansowane innowacje w obszarze gospodarki niskoemisyjnej i na który przeznaczy aż około 10 mld euro. Dokładny budżet programu ma być uzależniony od wyceny praw do emisji CO2.
W ramach „Innovation Fund” zostaną udostępnione mechanizmy finansowe, z których będą mogły skorzystać zarówno podmioty prywatne jak i publiczne zamierzające zainwestować w technologie związane z gospodarką niskoemisyjną.
W ramach programu mają być oferowane m.in. granty pokrywające do 60 proc. kosztów inwestycyjnych i operacyjnych projektów objętych pomocą.
Jak wylicza Bruksela, cele to zwiększenie liczby „zielonych” miejsc pracy, poprawa efektywności energetycznej, ograniczenie rachunków za energię, czystsze powietrze, bardziej efektywny transport publiczny i zabezpieczenie dostaw czystej energii.
– Nasz cel to budowa gospodarki nowoczesnej, konkurencyjnej, uczciwej społecznie i zgodnej z celami Porozumienia klimatycznego. W tym celu potrzebujemy rozwoju czystych, innowacyjnych technologii w skali przemysłowej. Dlatego zainwestujemy w innowacyjne technologie związane z wychwytywaniem i gromadzeniem CO2, energetyką odnawialną czy magazynowaniem energii – komentuje Miguel Arias Cañete, unijny komisarz ds. klimatu i energii.
W komunikacie na temat tego programu KE podkreśla ponadto, że 10 mld euro zainwestowane w innowacje ma dać europejskim firmom pozycję lidera w rozwoju czystych technologii, przyczyniając się do zwiększenia unijnego eksportu.
Realizacja tego programu ma być konsekwencją strategii przyjętej w listopadzie ubiegłego roku przez Unię Europejską, która zakłada osiągnięcie przez UE „neutralności klimatycznej” do roku 2050.
Pierwszy nabór projektów w ramach nowego funduszu „Innovation fund” Komisja Europejska ma ogłosić w roku 2020, a następnie chce uruchamiać cyklicznie kolejne nabory do roku 2030.
Dokładny budżet programu ma zależeć od wyceny praw do emisji CO2, które zostaną sprzedane w ramach europejskiego systemu handlu emisjami (ETS).
Ponadto do nowego funduszu mają trafić niewykorzystane środki z programu NER 300 – poprzednika „Innovation Fund”, z którego finansowane są projekty związane m.in. z energetyką odnawialną czy technologiami CCS.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.