Plany inwestycyjne Energi w zakresie energetyki odnawialnej

Plany inwestycyjne Energi w zakresie energetyki odnawialnej
rpaschetz, flickr cc-by-2.0

{więcej}Strategia inwestycyjna Energi zakłada przede wszystkim modernizację sieci dystrybucyjnych, budowę elektrowni gazowych i rozwój odnawialnych źródel energii. 

Priorytetową inwestycją Energii, nie tylko w zakresie OZE, będzie rozbudowa zlokalizowanej we Włocławku elektrowni wodnej na Wiśle. W sumie do 2020 roku Energa chce wydać na projekty z zakresu źródeł odnawialnych 7 mld zł, dzięki czemu łączny potencjał OZE koncernu energetycznego na koniec obecnej dekady ma wzrosnąć do 900 MW zainstalowanych mocy. W sumie moce zaintalowane Energi do roku 2020 mają wzrosnąć do około 2550 MW. Oprócz 900 MW w źródłach odnawialnych, spółka chce posiadać 1000 MW w elektrowniach gazowych, 450 MW w elektrowniach węglowych i 200 MW w źródłach kogeneracyjnych. 

REKLAMA

Nowe inwestycje mają doprowadzić do zmniejszenia średniej emisji CO2 generowanej przez elektrownie i elektrociepłownie Energi o 40% – do poziomu 0,36 t/MWh. 

REKLAMA

– Założony w Wieloletnim Planie Inwestycji Strategicznych większy nacisk na realizację projektów niskoemisyjnych jest naturalnym krokiem w sytuacji stabilizujących się cen energii oraz zmiany systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. Aktualne uwarunkowania  rynkowe skłoniły nas do weryfikacji naszej strategii – komentuje nowy program inwestycyjny Mirosław Bieliński, prezes Energi. gr