"Financial Times": opóźnienie w przyjęciu polskiej ustawy o OZE coraz bardziej kosztowne

"Financial Times": opóźnienie w przyjęciu polskiej ustawy o OZE coraz bardziej kosztowne
sam churchil, flickr cc-by-2.0

{więcej}- Duże firmy zamrażają inwestycje, a mali inwestorzy zmierzają do bankructwa – to zdaniem „Financial Times” efekty opóźnienia w przyjęciu przez Polskę nowych regulacji dla rynku energetycznego. 

Zdaniem wpływowego dziennika, kłopoty z przyjęciem nowego prawa dla rynku energii odnawialnej w Polsce powodują rosnące koszty gospodarcze i polityczne. „Financial Times” zauważa, że – zgodnie z wcześniejszymi zapowiedzaimi polskiego rządu – ustawa o OZE miała zostać przyjęta w naszym kraju z początkiem tego roku. 

REKLAMA

– Bez jasnych zasad, które umożliwiłyby kalkulację przychodów w sektorach kogeneracji, energii wiatrowej czy fotowoltaiki, wiele projektów zostało wstrzymanych – pisze „Financial Times”. Gazeta podaje przykład fińskiego koncernu Fortum, który w Polsce wstrzymał swoje inwestycje o wartości 2,5 mld zł. 

REKLAMA

– W czasie, gdy Polska odczuwa spowolnienie inwestycyjne wynikające z mniejszej dostępności strukturalnych funduszy unijnych, rośnie presja, aby rząd umożliwiał realizację dużych inwestycji. Jakkolwiek, brak zgody pomiędzy ministerstwami gospodarki, środowiska i skarbu spowalnia proces przyjęcia nowych regulacji – tak „Financial Times” komentuje aktualny stan prac nad „trójpakiem energetycznym”. 

„Financial Times” dodaje ponadto, że w ramach obecnego systemu wsparcia dla energii odnawialnej funkcjonują „kontrowersyjne” dopłaty dla instalacji współspalających węgiel z biomasą, która jest często przywożona do Polski z zagranicy. 
gramwzielone.pl