Rynek mocy w Polsce może ruszyć już w 2014 r.

Rynek mocy w Polsce może ruszyć już w 2014 r.
Nufkin, flickr cc-by-2.0

{więcej}Uruchomienia rynku rynku mocy wytwórczych w polskim systemie elektroenergetycznym chcą Urząd Regulacji Energetyki i PSE. Obie instytucje opracowują jego założenia i oceniają, że elementy rynku mocy będzie można wprowadzać stopniowo już w przyszłym roku. 

Rynek mocy polega na utrzymywaniu określonych, dostępnych mocy w elektrowniach, które mogłyby być szybko uruchamiane, gdy w określonych okresach mogłoby brakować prądu. Za utrzymywanie swoich bloków w stanie gotowości, ich operatorzy mają otrzymywać określoną zapłatę. Ten model rynku energii jest już wdrażany w wielu krajach, a nad jego ramami pracuje też Komisja Europejska. 

Przygotowanie rynku mocy w Polsce wydaje się konieczne mając na uwadze zwłaszcza zapowiadane przez ekspertów braki prądu, które mogą nastąpić od 2016 r., kiedy będzie trzeba wyłączyć przestarzałe bloki energetyczne. 

REKLAMA
REKLAMA

Zwolennikiem uruchomienia takiego rynku jest Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki. Koncepcję rynku mocy w Polsce URE przygotowuje wraz z operatorem systemu przesyłowego – PSE.

– Pracujemy z PSE nad rozwiązaniem, które ma opłacić pewien poziom rezerw mocy w systemie na rynku bilansującym.(…) Chodziłoby o to, by przenieść na usługę w taryfie PSE budżet kilkuset milionów złotych – poinformował w piątek Marek Woszczyk (za PAP), dodając że do końca roku zostaną przygotowane mechanizmy polegające na utworzeniu operacyjnych rezerw mocy, za które ich właściciele otrzymywaliby odpowiednie opłaty. 

Ponadto, od 2016 r. w Polsce miałaby zacząć działać tzw. zimna rezerwa mocy. – To pewna moc, która jest wyjęta z rynku i pozostaje w wyłącznej dyspozycji operatora przesyłowego na wypadek gdyby mocy w systemie zabrakło. Rynek zaproponował, że opóźni zamykanie pewnych jednostek pod warunkiem, że będziemy (PSE) dalej ponosić koszty ich utrzymania – wyjaśnił Henryk Majchrzak (za PAP). 

Prezes PSE podczas piątkowej debaty o rynku mocy zwrócił też uwagę, że przy jego planowaniu należy uwzględnić rolę odnawialnych źródeł energii i wpuszczać je do systemu „inteligentnie”. 
gramwzielone.pl