S. Tokarski, Tauron: utrzymanie wsparcia dla współspalania korzystne dla Polski

S. Tokarski, Tauron: utrzymanie wsparcia dla współspalania korzystne dla Polski
Foto: Tauron Wytwarzanie SA

{więcej}Stanisław Tokarski, prezes Tauron Wytwarzanie SA, w wywiadzie dla wnp.pl wyraża poparcie dla ostatnich decyzji rządu w zakresie nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej. 

Prezes Tauron Wytwarzanie SA przekonuje na łamach wnp.pl, że wycofanie wsparcia dla współspalania zagroziłoby realizacji przez Polskę celu produkcji 15% energii z OZE do 2020 r., a dzięki utrzymaniu dopłat do produkcji energii w technologii współspalania biomasy z węglem „w negocjacjach z Komisją Europejską można nawet zaproponować wyższy cel udziału energii z OZE i to po rozsądnych cenach, zyskując w zamian ustępstwa w innych obszarach”. 

REKLAMA

Ponadto, Stanisław Tokarski pozytywnie odnosi się do rządowych planów zoptymalizowania systemu wsparcia dla OZE, w którym miałyby być wspierane najtańsze technologie produkcji zielonej energii. 

REKLAMA

Prezes Tauron Wytwarzanie SA zwraca takżę uwagę na potrzebę stworzenia rezerw mocy niezbędnych w przypadku rozwoju niestabilnej produkcji energii ze źródeł odnawialnych. – Jeżeli te zmiany regulacyjne nie nastąpią odpowiednio szybko, to może nas czekać trudna lekcja niemiecka, tzn. po gwałtownym spadku, nastąpi istotny, niekontrolowany i szkodliwy dla gospodarki wzrost cen energii. (…) W Polsce rośnie moc źródeł wiatrowych. Musimy pamiętać, że wtedy kiedy tej energii nie ma, ponieważ nie wieje wiatr, to musi być moc rezerwująca system elektroenergetyczny. To jest problem nie tylko Polski, ale całej UE. Wydaje się dziś, że każdy klient, który będzie miał tańszą energię z wiatru musi również pamiętać o tym, że jakieś elektrownie, które są niezależne od wiatru, podadzą energię do sieci, kiedy energia wiatrowa nie będzie dostępna – wnp.pl cytuje Stanisława Tokarskiego.

Prezes zarządu Tauron Wytwarzanie SA w wywiadzie dla wnp.pl komentuje ponadto możliwe braki w mocach w polskiej energetyce w związku z potrzebą wyłączenia przestarzałych elektrowni węglowych, szacując, że w przypadku realizacji planowanych inwestycji w energetyce, dzięki którym do roku 2020 powstanie ok. 4,9 GW nowych mocy, w Polsce i tak na koniec obecnej dekady zabraknie ok. 2,1 GW elektrowni. 
gramwzielone.pl