Serafin: propozycje KE dot. emisji CO2 sprzeczne z interesem europejskiej gospodarki

Serafin: propozycje KE dot. emisji CO2 sprzeczne z interesem europejskiej gospodarki
Kenneth Hynek, flickr cc-by-2.0

{więcej}Zaproponowany w środę przez Komisje Europejską 40% cel redukcji emisji CO2 do 2030 r. zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Piotra Serafina jest sprzeczny z interesami europejskiej gospodarki.

Jak donosi PAP, wiceminister podkreślił, że propozycje KE dotyczące nowego pakietu energetyczno-klimatycznego rozpoczną wielomiesięczną debatę na ten temat. – Nie jesteśmy przekonani, aby 40% cel redukcji CO2 był zbieżny z interesem europejskiej gospodarki. Przez najbliższe miesiące w sprawie dwutlenku węgla czekają nas poważne rozmowy, które będą toczyły się też na poziomie Rady. Należy wypracować jednomyślny pogląd, który uwzględni interesy i oczekiwania wszystkich państw członkowskich, także tych, które dowiodły przez ostatnie lata, że potrafią godzić rozwój gospodarczy z ambicjami środowiskowymi – cytuje wypowiedz wiceministra PAP.

W rozmowie z dziennikarzami Serafin przypomniał, że Polska przez ostatnie 30 lat ograniczyła emisje CO2 o ponad 30% przy jednoczesnym zachowaniu wzrostu PKB. 

REKLAMA

Jego zdaniem wszelkie akty prawne, określające przyszłość polityki klimatycznej Unii Europejskiej do 2030 r., nie powinny pojawić się przed 2016 r. Wszelkie nowe cele powinny być wynikiem globalnej umowy klimatycznej.

REKLAMA

Wiceminister pozytywnie ocenił propozycje KE ws. udziału energii z OZE na poziomie 27%, jako jednego wiążącego celu dla wszystkich, a nie poszczególnych Państw członkowskich. Zgodnie z nowymi założeniami kraje członkowskie same definiowałby swoje cele i plany dla rozwoju sektora OZE. 

Serafin odniósł się także do rekomendacji KE  dotyczącej wydobycia gazu z łupków. – Jest to sukces polskiego rządu, polskich europosłów i polskiego przemysłu. W końcu przeważyła prosta myśl, że rozwój technologii gazu łupkowego jest nie tylko w interesie Polski, ale także całej Europy. Ten gaz jest potrzebny Europie, aby zwiększać naszą niezależność energetyczną jak i obniżać ceny – powiedział Serafin, cytowany przez PAP.

Zgodnie z rekomendacjami Komisji, państwa członkowskie powinny wdrożyć rekomendacje w ciągu 6 miesięcy od daty ich publikacji, a od grudnia informować KE co roku o zastosowanych środkach. 

gramwzielone.pl