Ed Davey: atom i OZE muszą kosztować, by później było taniej

Ed Davey: atom i OZE muszą kosztować, by później było taniej
Ed Davey, brytyjski minister energii i klimatu. Źródło: Liberal Democrats flickr cc-by-2.0

{więcej}O wsparciu dla energii jądrowej, redukcji emisji CO2 i gazie łupkowym mówi w wywiadzie udzielonym portalowi WysokieNapiecie.pl brytyjski minister energii i klimatu Ed Davey.
 
Działania Wielkiej Brytanii w sprawach energetyki wywoływały w ostatnich miesiącach spore poruszenie w Unii Europejskiej. Najszerzej komentowano podpisanie z konsorcjum EDF megakontraktu na budowę bloków jądrowych w elektrowni Hinkley Point.
 
Sprawie przygląda się Komisja Europejska, która ma wątpliwości, czy zaproponowane inwestorowi wsparcie nie jest niedozwoloną pomocą publiczną. Ta warunkowa umowa na budowę została podpisana bez przetargu. Dodatkowo rząd udzielił z jednej strony gwarancji kredytowych, a z drugiej zapewnił stałą cenę sprzedaży energii przez 35 lat. Komisja analizuje też zasadność samej stawki – 92,5 funta za megawatogodzinę energii to dwa razy więcej, niż dziś wynosi cena hurtowa na Wyspach.
 
Konsorcjum jądrowe jest pierwszym podmiotem, który skorzysta z mechanizmu długoterminowych kontraktów różnicowych wdrażanych przez brytyjski rząd. W ramach reformy tamtejszego rynku energetycznego EMR – the Electricity Market Reform – władze Wielkiej Brytanii oferują inwestorom dysponującym niskowęglowymi technologiami z góry ustaloną cenę (więcej na ten temat Francusko-Chiński atom w Wielkiej Brytanii. Co to oznacza dla Polski?)
 
Brytyjski rząd uważa jednak, że ma poważne argumenty, które przekonają Brukselę do zatwierdzenia umowy z EDF.
 
– Postępowanie wyjaśniające KE jest bardzo ważne dla nas i całego rynku, ponieważ stanowi przypadek testowy. Jesteśmy przekonani, że możemy dostarczyć wyjaśnień, które rozwieją jakiekolwiek wątpliwości – mówi w rozmowie z naszym portalem Ed Davey,  brytyjski minister ds. energii.
 
O tym jakich innych argumentów zamierza użyć Wielka Brytania i jakie wspólne z Polską postulaty zamierza podstawić na unijnym szczycie w sprawie zmian klimatu planowanym na 20-21 marca przeczytasz w dalszej części tego artykułu w portalu Wysokienapiecie.pl

REKLAMA

Justyna Piszczatowska, Rafał Zasuń

REKLAMA