Targi "Światło" – relacja ze spotkania

Targi "Światło" - relacja ze spotkania
Targi Światło 2014. Foto: Sunny Horizon

{więcej}W dniach 26-28 luty odbyły się w Warszawskim Centrum Wystawienniczym EXPO XXI Targi Sprzętu Oświetleniowego „Światło” oraz Targi aranżacji i wyposażenia wnętrz All On Desing.

All On Desing to prezentacje produktowe, konferencje i wystawy skierowane do producentów i dystrybutorów produktów i usług z branży wyposażenia i aranżacji wnętrz, do projektantów, architektów, dekoratorów, stylistów i designerów.

Największą ofertę targów stanowiło oświetlenie, zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne, na ponad 12.000m2 wystawiło się ponad 500 firm, 15.000 zwiedzających, szkolenia i konferencje dla ponad 2.000 profesjonalistów.

REKLAMA

Wręczono nagrody:

– dla najlepiej oświetlonej gminy i miasta 2013: gminie miasta Rzeszów,
– dla najlepszej inwestycji oświetleniowej 2013: gminie miasta Wejherowo,
– nagrodę specjalną dla Urzędu miasta Toruń za promowanie inwestycji zwiększającej bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów na terenie Torunia.

Wręczono również kilkanaście nagród branżowych ufundowane przez Ministerstwo Gospodarki, Prezydenta R.P. Lecha Wałęsę, Polskie Izby Inżynierów Budownictwa i Polskiej Izby Gospodarczej Elektrotechniki.

Z ciekawszych szkoleń odbyły się:

– warsztaty fotowoltaiczne obejmujące elementy instalacji, projektowanie i montaż instalacji PV,
– szkolenie PIIB – Nowe rozwiązania w oświetleniu drogowym i iluminacji,
– praktyczne warsztaty z wykorzystaniem interaktywnych systemów iluminacji.

Było jasno, głośno, zabawnie i ciekawie.

Jasno ponieważ na wszystkich stanowiskach prezentowane były najprzeróżniejsze formy oświetlenia. Królowały oczywiście LEDy, trzeba z dumą powiedzieć, że polscy producenci pokazują naprawdę świetne rozwiązania, lampy i oprawy są światowej klasy, bardzo dobre materiały ekstra desing. Pokazano także dużą ofertę atrakcyjnych opraw zewnętrznych, lamp ulicznych i drogowych.


Foto: Sunny Horizon

Głośno było szczególnie w tzw. Strefie Muzyki, gdzie można było posłuchać muzyki w dwóch sportowych Nissanach od podłogi po sufit wyposażonych w systemy audio marki Peiying i Kruger&Matz.

REKLAMA

Natomaist zabawy dostarczyła Strefa Zabawy, gdzie na torze o powierzchni 60 m2 każdy mógł podryftować elektrycznymi samochodami sterowanymi radiowo.


Foto: Sunny Horizon

Ponad 40% wystawców stanowiły firmy Państwa Środka, Chińczycy oferowali przede wszystkim, oprawy, żarówki, kable, akcesoria.


Foto: Sunny Horiozn

Było zabawnie, ale i nowatorsko. Firma Dipol, która na co dzień zajmuje się m.in. instalacjami TV, TV SAT zaprezentowała robota. Jego możliwości pokazywał Piotr Waśniowski, który porozumiewał się z nim w iście brawurowym stylu.

Śpiewający Robot DIPOLA o roboczej nazwie „Signal” jest autorskim projektem firmy DIPOL. Zbudowany został z materiałów dostępnych w sieci hurtowni DIPOL. Poza funkcją reklamową pełni funkcję obserwacyjną i inwigilacyjną w dzień oraz w nocy dzięki wbudowanym w gałki oczne kamerom z oświetlaczami podczerwieni oraz mikrofonom weń wbudowanym. Można rejestrować poprzez Internet to, co widzą i słyszą jego zmysły. Wykrywa ruch w swoim pobliżu, a przy odpowiedniej konfiguracji stref dozoru wysyła powiadomienia e-mail będąc strażnikiem obiektu w którym przebywa. Może pełnić funkcję informacyjną dzięki umiejętności mowy oraz obrazom ukazującym się na monitorze zamontowanym na jego torsie. Może również, a nawet przede wszystkim dostarczać rozrywki.

Poniżej kilka szczegółów technicznych:

– Napęd szyi – obrotnica do kamer, zewnętrzna, GL-402 zasilana z 24 V napięcia przemiennego. Obrót lewo-prawo (6o/s), góra-dół (3o/s).
– Napęd ramion – siłowniki satelitarne. Zasilanie 18 V napięcia stałego.
– W środku obrotu znajduje się mikrowyłącznik pokazujący położenie neutralne.
– Napęd dłoni – obrotnica do kamer wewnętrzna zasilana z 24 V napięcia przemiennego.
– Oczy – kamery obrotowe IP TP-LINK, które mają za zadanie przekazywać obraz i dźwięk z „oczu” robota. Posiadają złącza Audio-IN i Audio-OUT oraz wyjście alarmowe, które można wykorzystać do wzbudzenia ruchów robota, gdy ten będzie w trybie uśpienia. Ustawienie tego samego presetu sprawia, że „oczy” patrzą na to samo miejsce.
– Szczęka – zbudowana z obudowy zasilacza multiswitcha Signal napędzana siłownikiem zamka centralnego stosowanego w motoryzacji do otwierania drzwi. Zasilanie +/- 12 V. Na potrzeby projektu został opracowany specjalny układ sterowania szczęką. Wewnątrz szczęki znajduje się głośnik.
– Napęd nóg – siłownik prądu stałego 36 V stosowany do napędu bram garażowych.
– Napęd tułowia – silnik prądu stałego z przekładnią 7 obr./min. Zasilanie DC 5 V. Mimośrodowy napęd całej góry robota. Sterowanie włącz/wyłącz.
– Wytwornica dymu – zasilanie 230 V napięcia przemiennego.
– Sterowanie robota – hybrydowe: bioniczne IP, akustyczne i zdalne.

Szczegółowa specyfikacja robota DIPOLA [PDF].

Sunny Horizon