Z „Czystego powietrza” wypłacono niemal 7 mln zł

Z "Czystego powietrza” wypłacono niemal 7 mln zł
Fotolia

Ministerstwo Środowisko zaktualizowało dane na temat efektów rządowego programu „Czyste powietrze”, z którego właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie w postaci dotacji i preferencyjnych pożyczek na inwestycje termomodernizacyjne i związane z zastosowaniem bardziej ekologicznych źródeł energii.

Program „Czyste Powietrze” ma być prowadzony przez dziesięć lat, a jego budżet ma wynieść aż 103 mld zł. Celem programu jest zmniejszenie tzw. niskiej emisji dzięki przeprowadzonym termomodernizacjom oraz likwidacji nieefektywnych i przestarzałych źródeł ciepła. Zakłada się, że dzięki przyznanemu dofinansowaniu termomodernizacji zostanie poddanych ponad 4 mln domów jednorodzinnych.

W programie można ubiegać się o dotacje i preferencyjne pożyczki m.in. na montaż pomp ciepła, kolektorów słonecznych oraz domowych systemów fotowoltaicznych.

REKLAMA

Jak poinformowało wczoraj Ministerstwo Środowiska, do 19 kwietnia wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które zajmują się obsługą beneficjentów programu, przyjęły 45 257 wniosków o udzielenie dofinansowania wartego w sumie 45,2 mln zł.

Do tego czasu podpisano ponad 6,2 tys. umów zakładających przyznanie dotacji na 87 mln zł oraz preferencyjnych pożyczek na 1,3 mln zł. Ponadto do 19 kwietnia wypłacono w obu formach dofinansowania łącznie 6,9 mln zł.

Najwięcej wniosków przyjęły do 19 kwienita WFOŚiGW z województw śląskiego (ponad 5,7 tys.), małopolskiego (ponad 4,8 tys.) oraz mazowieckiego (ponad 4,2 tys.).

REKLAMA

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na informacje z Ministerstwa Środowiska, w skali tygodnia składanych jest ok. 1,6-1,8 tys. wniosków, liczba zawartych umów sięga 650-800, a ponadto podejmowanych jest około 900-1500 uchwał o przyznaniu dofinansowania.

Wcześniej resort środowiska informował, że do 29 marca złożono 40 114 wniosków o dofinansowanie na kwotę 886 mln zł, a Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjęły decyzję o przyznaniu dofinansowania dla 6 670 wniosków na kwotę ponad 100 mln zł. 

Jak przekazał portalowi Gramwzielone.pl Sławomir Kmiecik, rzecznik prasowy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, według stanu na dzień 22 marca w ponad 2,6 tys. złożonych wnioskach aplikowano o dofinansowanie na odnawialne źródła energii – kolektory słoneczne lub instalacje fotowoltaiczne.

Ma to stanowić około 7 proc. wszystkich wniosków o dofinansowanie z „Czystego powietrza”.

NFOŚiGW nie podał przy tym indywidualnych informacji w zakresie pomp ciepła, tłumacząc, że w programie „Czyste Powietrze” pompy ciepła określane są jako źródło ciepła, a obecny system sprawozdawczy programu nie uwzględnia podziału na rodzaj montowanego źródła ciepła.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.