Program „Stop smog”: gmina szykuje termomodernizację 121 budynków

Program "Stop smog": gmina szykuje termomodernizację 121 budynków
Rockwool

W ramach uruchomionego przez rząd programu „Stop smog” o dofinansowanie do inwestycji termomodernizacyjnych i wymiany źródeł ciepła mogą ubiegać się miasta liczące do 100 tys. mieszkańców, które znalazły się na stworzonej przez WHO liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. 

„Stop Smog” to pilotażowy projekt termomodernizacji budynków oraz wymiany źródeł ciepła w kilkudziesięciu polskich miastach, które znalazły się na stworzonej przez Światową Organizację Zdrowia liście 50. miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie. W ubiegłym roku na tej liście znalazło się 36 polskich miast.

Pieniądze w pierwszej kolejności trafią do miast liczących mniej niż 100 tys. mieszkańców, a beneficjenci mogą liczyć nawet na 100 proc. dofinansowania ociepleń budynków.

REKLAMA

Planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców w ramach programu „Stop Smog” będzie zadaniem gminy.

Na program „Stop Smog” zostanie przeznaczone z budżetu państwa 883,2 mln zł, które zasilą Fundusz Termomodernizacji i Remontów prowadzony przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto 700 mln zł ma pochodzić z opłaty recyklingowej, czyli opłaty ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie toreb foliowych. W latach 2019-2020 na pilotaż zostanie przeznaczone 180 mln zł, a w latach 2021-2024 dodatkowo 703,20 mln zł.

Teraz zamiar uczestnictwa w programie „Stop Smog” zgłosiła małopolska gmina Tuchów, która w tym celu złożyła wniosek o dofinansowanie do Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

Całkowity budżet projektu, który chce zrealizować licząca 6 tys. mieszkańców gmina, oszacowano na 6,4 mln zł, z czego dofinansowanie z programu „Stop smog” miałoby wynieść 4,4 mln zł.

REKLAMA

Tuchów zakłada, że dzięki dofinansowaniu do końca października 2021 r. uda się przeprowadzić termomodernizację 121 budynków, w przypadku których przewidziano docieplenie ścian, fundamentów i stropów, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także wymianę urządzeń grzewczych i systemów ogrzewania i przygotowania ciepłej wody w domach jednorodzinnych.

Program „Stop Smog” to drugi duży rządowy projekt, obok uruchomionego we wrześniu ubiegłego roku programu „Czyste Powietrze”, który ma na celu wsparcie termomodernizacji. Od „Czystego Powietrza” program „Stop Smog” różni się tym, że ma charakter pomocy społecznej, jest przeznaczony dla najmniej zamożnych gospodarstw domowych, w najbardziej zanieczyszczonych regionach i ma być realizowany w ścisłej współpracy z gminami.

Program „Czyste powietrze” będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet opiewa na 103 mld złotych, z czego na finansowanie w formie dotacji przeznaczone zostanie 63,3 mld zł, a na pożyczki 39,7 mld zł.

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Więcej o dotychczasowych efektach programu „Czyste powietrze” w artykule: Odnawialne źródła energii w programie „Czyste powietrze”. Jaką cieszą się popularnością?

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.