Premier obiecuje termomodernizację tysiąca szkół

Premier obiecuje termomodernizację tysiąca szkół
Mateusz Morawiecki. Fot. KPRM

Program kompleksowej termomodernizacji szkół ogłosił wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Cały projekt ma potrwać do 2025 r., a na jego realizację rząd chce przeznaczyć 10 mld zł.

Pierwszym krokiem w realizacji ogłoszonego wczoraj rządowego programu termomodernizacji tysiąca szkół mają być audyty powietrzno-energetyczne placówek oświatowych, które mają zostać przeprowadzone w przyszłym miesiącu.  

Kolejnym krokiem ma być zaplanowane na listopad opracowanie jednolitego standardu termomodernizacyjnego placówek oświatowych, a także stworzenie rankingu efektywności energetycznej szkół oraz prezentacja pakietu instrumentów, z których będzie finansowana termomodernizacja.

REKLAMA

Następnie, jeszcze pod koniec tego roku, ma zostać ogłoszony konkurs dla najmniej zamożnych szkół. Rząd zakłada sfinansowanie audytu energetycznego i urządzeń pomiarowych dla szkół z najmniej zamożnych miejscowości, aby – jak zapewnia Kancelaria Premiera – można było w nich możliwie najszybciej zrealizować potrzebne inwestycje.

Początek przyszłego roku ma przynieść odpowiednie zmiany w programie Czyste Powietrze oraz rozpoczęcie konkursu na pierwsze, wzorcowe termomodernizacje.

Jeszcze w pierwszym kwartale 2020 roku ma zostać uruchomiona przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju tzw. szybka ścieżka w zakresie prac badawczych i rozwojowych nad rozwiązaniami mającymi wspierać termomodernizację szkół.

Poprzez ten program modernizacji placówek oświatowych, na który wydamy 10 miliardów złotych w najbliższych 10 latach, nadajemy nowe znaczenie tej pięknej frazie „zielona szkoła” – powiedział wczoraj Mateusz Morawiecki.

Przy okazji szef rządu podkreślił wprowadzane zmiany w zakresie norm alarmów smogowych.

Chcę też przedstawić bardzo ważną kwestię regulacyjną. Mamy dzisiaj bardzo ważny i dobry dzień, bo zdecydowaliśmy się na obniżenie norm smogowych, norm alarmowych z 300 µg/m3 do 150 µg/m3. A w następnej kolejności na obniżeniu ze 150 na 80 µg/m3 – poinformował premier.

REKLAMA

Wszystkie zmiany regulacyjne, podatkowe, tani prąd, dopłaty do fotowoltaiki, pokazują, że idziemy w kierunku zielonej Polski, odnawialnych źródeł energii przy zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego – zapewnił wczoraj Mateusz Morawiecki.

Rząd pochwalił się wczoraj także dotychczasowymi efektami z realizacji rozpoczętego przed rokiem programu Czyste Powietrze mającego na celu dofinansowanie termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła w domach jednorodzinnych.

W ciągu pierwszego roku funkcjonowania programu chcący skorzystać z dotacji i pożyczek na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła złożyli ponad 80 tysięcy wniosków na łączną kwotę ponad 1,8 mld zł. Najwięcej z nich złożono w wojewódzkich funduszach w Warszawie, Krakowie i Katowicach. Jestem przekonany, że w 2019 r. przekroczymy liczbę 100 tys. wniosków – poinformował minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Minister Kowalczyk dodał, że dotychczas podjęto ponad 46 tys. uchwał o udzieleniu finansowania na łączną kwotę ponad 880 mln zł w formie dotacji i pożyczek.

Szef resortu środowiska podkreślił, że do programu niedawno dołączyły gminy, które w ramach pilotażu wyznaczyły swoich pracowników, którzy pomagają chętnym wypełniać i weryfikować wnioski. Stosowne porozumienia zostały podpisane dotąd z 525 samorządami.

Minister zaznaczył, że obecnie w ramach poszerzania kanałów dystrybucji tego programu trwają konsultacje nad możliwością zaangażowania banków komercyjnych w realizację programu, co również powinno wpłynąć na zwiększenie liczby wniosków.

Na realizację programu Czyste Powietrze rząd obiecał przeznaczyć w sumie ponad 100 mld zł. Tymczasem, jak wynika z informacji uzyskanych wczoraj przez Polski Alarm Smogowy w Ministerstwie Finansów, rząd ma obecnie planować ograniczenie wydatków na walkę ze smogiem w nadchodzących latach z 1,435 mld zł w 2019 r. do 1,085 mld zł rocznie w latach 2020–2023.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.