Szkolenia z programu Czyste Powietrze

Szkolenia z programu Czyste Powietrze
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W poniedziałek startuje cykl webinariów pod nazwą Akademia Czystego Powietrza. Podczas pierwszego webinarium NFOŚiGW przedstawi nowe zasady dofinansowania inwestycji w ramach rządowego programu Czyste Powietrze i zaprezentuje uproszczony wniosek o dotację. Zaplanowano również szkolenia z nowoczesnych technik grzewczych i termomodernizacji budynków oraz istotnych przepisów prawnych.

Pierwsze webinarium dotyczące nowych zasad w programie Czyste Powietrze odbędzie się w najbliższy poniedziałek o godz. 12:00. Szkolenie poprowadzą eksperci z Wydziału Czystego Powietrza NFOŚiGW, którzy wprowadzą uczestników w kwestie związane ze sposobem składania wniosków o dotacje w nowej edycji Czystego Powietrza.

W zakresie pierwszego szkolenia limit wynoszący 500 uczestników został szybko wykorzystany. Webinarium będzie można jednak obejrzeć w późniejszym terminie na kanale Narodowego Funduszu na YouTube.

REKLAMA

Drugie szkolenie, które poprowadzi Paweł Lachman z PORT PC, odbędzie się tydzień później, 18 maja o godz. 12:00. Jego tematyka obejmie dwa zagadnienia: wymagania dotyczące kart produktów oraz etykiet energetycznych urządzeń grzewczych i wentylacyjnych, a także uchwały antysmogowe w Polsce w kontekście programu Czyste Powietrze.

Kolejne webinaria, w sumie kilkanaście, zaplanowano aż do lipca. Aby wziąć udział, wystarczy zarejestrować się na stronie NFOŚiGW pod tym linkiem.

– Pomysł webinariów zrodził się jako odpowiedź na sytuację wywołaną COVID-19, która spowodowała przestój w działalności gospodarczej wielu firm. Przez Akademię Czystego Powietrza chcemy dotrzeć do szerokiego grona podmiotów świadczących usługi wspierane przez program Czyste Powietrze oraz doradzających beneficjentom. Akademia ma podnosić wiedzę na temat dostępnego wsparcia dla przyjaznych środowisku rozwiązań dotyczących zaopatrzenia budynków w energię – mówi Michał Kurtyka, minister klimatu.

– Jestem przekonany, że inwestycje wynikające z tego programu będą impulsem dla wzrostu polskiej gospodarki po pandemii koronawirusa – dodaje minister Kurtyka.

Nabór wniosków o dofinansowanie w programie Czyste Powietrze od połowy tego miesiąca rusza w nowej, uproszczonej wersji, co pozwoli na sprawniejszą i szybszą obsługę beneficjentów.

Program Akademii Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym.

REKLAMA

Jak zapewnia Piotr Woźny, prezes NFOŚiGW, wspólnie został wybrany zestaw zagadnień najistotniejszych z punktu widzenia skutecznego wdrażania uproszczonego programu Czyste Powietrze.

Znalazły się tam zarówno bardzo praktyczne wątki, takie jak instruktaż wypełniania nowego wniosku o dotację w Czystym Powietrzu, jak i kwestie istotne dla fachowców z firm remontowo-budowlanych, instalatorów kotłów i osób zajmujących się ocieplaniem domów. Nasze kompendium wiedzy przyda się wszystkim podmiotom doradzającym beneficjentom programu Czyste Powietrze i wykonującym inwestycje w wymianę starego pieca, termomodernizację domu czy przydomową fotowoltaikę – wyjaśnia Piotr Woźny.

Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, informuje, że Akademia Czystego Powietrza jest odpowiedzią na zidentyfikowane potrzeby szkoleniowe grup zawodowych zajmujących się inwestycjami w wymianę starych urządzeń grzewczych i dociepleniem budynków.

– Niedawno przeprowadziliśmy badania z których wynika, że wiedza na temat dostępnych programów wsparcia czy termomodernizacyjnej ulgi podatkowej jest wśród tych podmiotów bardzo ograniczona. Jednocześnie podmioty te są niezmiernie ważne, gdyż mają one bezpośredni kontakt z tymi, którzy planują wymianę źródła ciepła czy docieplenie domu – mówi Andrzej Guła.

Celem programu Czyste Powietrze – z budżetem 103 mld zł na lata 2018-2029 – jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.

Nabór wniosków o dofinansowanie na nowych zasadach rozpocznie się 15 maja br. Beneficjenci uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania mogą liczyć na wsparcie do kwoty 20 tys. zł. Jeżeli inwestycja obejmuje bardziej efektywne źródło ogrzewania, czyli pompę ciepła – wtedy można dostać do 25 tys. zł, a jeśli do tego instalowane są panele fotowoltaiczne, to łączna wypłata sięgnie nawet 30 tys. zł.

Będzie można finansować przedsięwzięcia rozpoczęte do 6 miesięcy przed złożeniem wniosku o dofinansowanie, przy czym data ich rozpoczęcia nie może być wcześniejsza niż 15 maja br. Zmieniona wersja programu umożliwia także wsparcie inwestycji już zakończonych.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.