Pierwsze efekty naboru e-wniosków o dotacje z Czystego Powietrza

Pierwsze efekty naboru e-wniosków o dotacje z Czystego Powietrza
Fot. NFOŚIGW

NFOŚiGW uruchomił w tym miesiącu elektroniczny nabór wniosków o dotacje na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła w domach jednorodzinnych pt. Czyste Powietrze. Teraz znamy pierwsze efekty e-naboru.

W piątek 15 maja rozpoczął się nabór wniosków w drugiej edycji programu Czyste Powietrze. W nowej wersji programu zostały zmienione zasady dofinansowania, a jego realizacja ma przebiegać sprawniej.

Nowością jest m.in. uruchomienie elektronicznego kanału przyjmowania wniosków na rządowej platformie gov.pl, z której przyszli beneficjenci Czystego Powietrza mogą korzystać od 10 czerwca.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poinformował teraz, że w ciągu pierwszych 11  dni przyjmowania e-wniosków o dotacje z tego programu wpłynęło 198 złożonych drogą elektroniczną aplikacji. Zdecydowanym liderem w tym zakresie jest województwo śląskie, z którego wpłynęły 52 e-wnioski.

Natomiast, jak poinformował na Twitterze Piotr Woźny, który pełnił funkcję prezesa NFOŚiGW do końca ubiegłego miesiąca, od początku drugiej edycji Czystego Powietrza, czyli od połowy maja, wpłynęło już ponad 5 tys. wniosków o dotacje.

W pierwszej edycji programu, w której nabór wniosków był prowadzony od września 2018 roku, podpisano w sumie 91 035 umów o dofinansowanie na łączną kwotę 1,699 mld zł, co stanowi 1,64 proc. całkowitego budżetu programu, który ma wynieść w sumie 103 mld zł. W tym w podpisanych umowach przeznaczono 1,564 mln zł w formie dotacji, a 135 mln zł w formie preferencyjnych pożyczek. Ta druga forma dofinansowania w obecnej wersji Czystego Powietrza nie jest już dostępna. 

Jak skorzystać z możliwości złożenia wniosku o dotację bez wychodzenia z domu? Po wejściu na stronę gov.pl należy wybrać zakładkę „Nieruchomości i środowisko”, a następnie „Skorzystaj z programu Czyste Powietrze” i tam złożyć wniosek po uprzednim zarejestrowaniu się i zalogowaniu. Do wypełnionego wniosku należy dołączyć niezbędne dokumenty w formie załączników.

REKLAMA

Tak wypełniony i skompletowany wniosek można wysłać, finalizując cały proces złożeniem podpisu elektronicznego za pomocą profilu zaufanego lub podpisu kwalifikowanego.

Beneficjentami dofinansowania w nowej edycji programu Czyste Powietrze mogą być osoby fizyczne będące właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego lub znajdującego się w nim lokalu mieszkalnego. Nie ma możliwości finansowania inwestycji w budynkach będących w trakcie budowy. Dofinansowanie może objąć tylko budynki, dla których uzyskano pozwolenie na użytkowanie.

Dofinansowanie w programie realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny.

Nowością jest możliwość otrzymania dotacji na mikroinstalację fotowoltaiczną. W pierwszej edycji programu można było uzyskać na nią – podobnie jak na kolektory słoneczne – tylko pożyczkę. Teraz program Czyste Powietrze ma zostać zintegrowany z innym programem NFOŚiGW Mój Prąd, z którego przyznawane są dotacje do 5 tys. zł na montaż domowych instalacji fotowoltaicznych o mocy 2-10 kW.

Więcej o zasadach dofinansowania w aktualnym naborze wniosków w programie Czyste Powietrze w artykule: Od dzisiaj dotacje na pompy ciepła, fotowoltaikę i termomodernizację także online.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.