Dotacje z Czystego Powietrza obejmą budynki wielorodzinne

Dotacje z Czystego Powietrza obejmą budynki wielorodzinne
Fot. Ministerstwo Klimatu

Ministerstwo Klimatu zapowiada rozszerzenie programu Czyste Powietrze, z którego obecnie można pozyskać dotacje na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła tylko w domach jednorodzinnych.

W piątek kierownictwo Ministerstwa Klimatu spotkało się z marszałkiem województwa śląskiego Jakubem Chełstowskim oraz wojewodą śląskim Jarosławem Wieczorkiem, aby podsumować dotychczasowe działania i omówić dalsze kroki w walce ze smogiem w regionie. Tematem rozmów były rządowe programy Czyste Powietrze oraz Stop Smog.

Podczas spotkania przedstawiciele Ministerstwa zasygnalizowali zmiany w programie Czyste Powietrze, w którym aktualnie właściciele domów jednorodzinnych mogą pozyskać dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację i w którym nabór w zmodyfikowanej, drugiej odsłonie jest prowadzony od maja tego roku.

REKLAMA

Teraz Ministerstwo Klimatu chce przygotować kolejną wersję programu o roboczej nazwie Czyste Powietrze 3.0.

W tym celu przedstawiciele MK uczestniczyli w spotkaniu z udziałem kierownictwa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz władzami Pszczyny, w której ma zostać przeprowadzony pilotaż kolejnej odsłony programu Czyste Powietrze.

Na razie z informacji przekazanych przez resort klimatu wynika, że program w nowej wersji będzie skierowany do  gmin mających największe problemy ze złą jakością powietrza.

Ministerstwo zapewnia, że uwzględnione w pilotażu usprawnienia mają służyć rozszerzeniu katalogu beneficjentów mogących ubiegać się o dofinansowanie o właścicieli lokali w budynkach wielolokalowych.

REKLAMA

Obecnie dotacje uzyskane w programie Czyste Powietrze realizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we współpracy z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska można przeznaczyć na wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła, instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, stolarkę okienną i drzwiową oraz dokumentację projektową i audyt energetyczny.

W obecnej wersji programu Czyste Powietrze podstawowy poziom dotacji jest przyznawany przy dochodzie rocznym nieprzekraczającym 100 tys. zł, natomiast po wejściu w życie odpowiednich zmian w prawie podwyższoną dotację będzie mogło uzyskać gospodarstwo domowe wieloosobowe przy dochodach miesięcznych do 1400 zł netto na osobę, a w przypadku gospodarstwa jednoosobowego – do 1960 zł netto na osobę.

Maksymalna wysokość dotacji wynosi 20 tys. zł w przypadku podstawowego poziomu dochodów i 32 tys. zł przy rozszerzonym dofinansowaniu dla mniej zamożnych beneficjentów.

Rząd prowadzi równolegle inny program, którego celem jest dofinansowanie przedsięwzięć służących ograniczeniu problemu niskiej emisji w gminach posiadających najgorszą jakość powietrza.

Chodzi o pogram Stop Smog, w którym finansowana jest wymiana bądź likwidacja źródeł ciepła i termomodernizację w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Wnioskodawcą w programie jest gmina, która uzyskuje z budżetu państwa do 70 proc. dofinansowania kosztów inwestycji.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.