Senat poparł utworzenie centralnego spisu źródeł ogrzewania

Senat poparł utworzenie centralnego spisu źródeł ogrzewania
Peter Molnar, flickr cc

Senatorowie zagłosowali za przyjęciem uchwalonej wcześniej przez Sejm nowelizacji ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, która zakłada wprowadzenie dodatkowych mechanizmów w zakresie walki ze smogiem.

Senat przyjął nowelizację ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów, zgłaszając do niej jedynie trzy poprawki o charakterze redakcyjnym. Za ustawą opowiedzieli się wszyscy obecni na sali senatorowie. 

Wcześniej za ustawą zagłosowali niemal wszyscy posłowie z wyjątkiem posłów Konfederacji.

REKLAMA

Nowe prawo zakłada utworzenie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), w której zostaną zebrane kluczowe informacje na temat źródeł emisji w sektorze komunalno-bytowym, pozyskane w ogólnopolskiej powszechnej inwentaryzacji.

CEEB ma powstać do końca 2021 roku i zostaną objęte nie tylko budynki mieszkalne, ale także budynki użyteczności publicznej, w tym małe lokalne ciepłownie czy małe zakłady produkcyjne, pod warunkiem, że nominalna moc cieplna wykorzystywanego źródła spalania paliw nie przekracza 1 MW. 

REKLAMA

Cały proces będzie się wiązać z zobowiązaniem właścicieli lub zarządców budynków bądź lokali, którzy przed wejściem w życie nowych regulacji eksploatowali źródła ciepła lub spalania – kotły gazowe, kotły na paliwa stałe, piece kaflowe, kuchnie węglowe – do złożenia do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta specjalnej deklaracji pisemnej o posiadaniu takich urządzeń. Dane z deklaracji zostaną wprowadzone do CEEB.

Ponadto poparta przez senatorów ustawa wprowadza zmiany w programie Czyste Powietrze, z którego można pozyskać dotacje na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych, a także w programie Stop Smog, który jest adresowany do gmin, w których stężenie zanieczyszczeń przekracza normy unijne i które mogą pozyskać rządowe dofinansowanie na inwestycje związane z ograniczeniem niskiej emisji.

Więcej na temat nowych regulacji w artykule: Powstanie ogólnopolski spis źródeł ogrzewania. „Za” niemal cały Sejm.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.