Nowa lista urządzeń kwalifikujących się do dotacji z Czystego Powietrza

Nowa lista urządzeń kwalifikujących się do dotacji z Czystego Powietrza
Wagner Solar

Pojawiła się nowa baza urządzeńw tym pomp ciepła, kolektorów słonecznych czy instalacji fotowoltaicznychktóre można uwzględnić w inwestycjach dofinansowanych z programu Czyste Powietrze. Problem w tym, że nie została do niej przeniesiona treść z poprzedniej bazy.  

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy uruchomiły pierwszą wersję bazy urządzeń grzewczych, których instalację będzie można objąć dofinansowaniem z rządowego programu Czyste Powietrze, przed rokiem.

Po uruchomieniu bazy swoje urządzenia mógł dodać do niej bezpłatnie każdy producent lub krajowy przedstawiciel producenta urządzeń.

REKLAMA

Zgłoszone urządzenia, po weryfikacji, były umieszone w ogólnodostępnej bazie urządzeń grzewczych, w następujących kategoriach: kotły na paliwa stałe, kotły gazowe kondensacyjne oraz olejowe, kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła.

Baza powstała, aby pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych wnioskodawcom, pozwalając na szybkie porównanie parametrów energetycznych i emisyjnych.

Ponadto dzięki niej wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy uczestniczące w programie „Czyste powietrze” nie musiały tworzyć oddzielnych zestawień, co miało się przyczynić do szybszego rozpatrywania wniosków.

Jak zapewniał NFOŚiGW, lista miała ponadto eliminować występowanie przypadków nieuczciwej konkurencji ze strony firm producenckich.

Teraz IOŚ-PIB uruchomił pod adresem lista-zum.ios.edu.pl drugą wersję bazy urządzeń, których zakup może zostać sfinansowany z dotacji z rządowego programu Czyste Powietrze.

Nowością są dodatkowe kategorie produktów, na które można otrzymać dotację, w tym: materiały izolacyjne, stolarka okienna, drzwi zewnętrzne i garażowe.

Reklama

REKLAMA

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Problem w tym, że do nowej bazy nie zostały przeniesione wpisy z poprzedniej bazy i obecnie jest ona pusta. Twórcy bazy zapewniają, że będzie ona się zapełniać w miarę aktywowania wpływających zgłoszeń.

Swoje urządzenia można dodać, otwierając na głównej stronie odpowiedni formularz. W terminie nie dłuższym niż 7 dni od momentu wpłynięcia zgłoszenia ma je weryfikować powołany do tego celu zespół ekspertów.

Weryfikacja ma polegać na sprawdzeniu, czy urządzenie lub materiał spełnia wymagania zawarte w obowiązującym prawie i programie Czyste Powietrze.

Aktualizacje listy mają być prowadzone do końca programu Czyste Powietrze, czyli do 2029 roku.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.