Nowy kanał dystrybucji wniosków w Czystym Powietrzu

Nowy kanał dystrybucji wniosków w Czystym Powietrzu
NFOŚiGW

NFOŚiGW zapowiada usprawnienie procedowania wniosków o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. W tym celu zostanie wykorzystany generatora wniosków o dofinansowanie (GWD), w którym pojawi się funkcjonalności mająca umożliwiać partnerom programu udostępnianie elektronicznej wersji wniosku.

Jak zapewnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, kolejne kanały dystrybucji wniosków o dofinansowanie to przede wszystkim większa dostępność programu Czyste Powietrze dla potencjalnych beneficjentów, którzy posiadają profil zaufany.

Z nowej funkcjonalności – interfejsu między aplikacjami – będą mogły korzystać firmy, instytucje czy inni partnerzy współpracujący z NFOŚiGW.

REKLAMA

Jak tłumaczy Fundusz, obecny generator wniosków o dofinansowanie, wzbogacony o API (Application Programming Interface), będzie wspierał proces składania wniosków w szerszym niż dotychczas zakresie.

Nowa funkcjonalność ma zapewnić możliwość synchronizacji zewnętrznych systemów, pozwalając na wypełnienie wniosków o dofinansowanie oferowanych w systemach podmiotów współpracujących z NFOŚiGW, przy zagwarantowaniu odpowiedniej weryfikacji i poprawności przekazywanych danych.

Pilotażowe wdrożenie API dla wniosku o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze zaplanowano w pierwszym kwartale 2021 r. Dzięki temu inne podmioty będą mogły poszerzyć zakres swoich usług oferowanych klientom.

NFOŚiGW zapewnia, że jeśli rozwiązanie sprawdzi się, wówczas poszerzy wykorzystanie tej funkcjonalności dla kolejnych programów priorytetowych.

Program Czyste Powietrze zakłada finansowanie inwestycji w wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych poprzez dotacje, przy czym ich maksymalny poziom jest uzależniony od osiąganego dochodu.

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

REKLAMA

Dla podstawowego poziomu dofinansowania wnioskodawcy – do 100 000 zł – maksymalna kwota dotacji wynosi 20 tys. zł na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych; do 25 tys. zł na zakup i montaż pompy ciepła powietrze/woda lub gruntowej i dla zadań termomodernizacyjnych; a także do 10 tys. w przypadku wykonania samych zadań termomodernizacyjnych bez wymiany źródła ciepła.

Dla podwyższonego poziomu dofinansowania – dla gospodarstw wieloosobowych posiadających dochody miesięczne do 1400 zł netto na osobę lub dla gospodarstw jednoosobowych mających dochody miesięczne netto do 1960 zł – maksymalna kwota dotacji wynosi 32 tys. zł i może zostać przeznaczona na wymianę źródła ciepła i dla zadań termomodernizacyjnych, a także do 15 tys. zł na wykonanie wyłącznie działań termomodernizacyjnych, bez wymiany źródła ciepła.

Dodatkowo można wnioskować o dotację na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 do 10 kW, przy czym maksymalna wartość dotacji może przekraczać 5 tys. zł.

Wnioski o dofinansowanie można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a także w ponad 700 gminach, które zaangażowały się dotąd w przyjmowanie wniosków.

Ponadto z czasem w obsługę beneficjentów programu mają zaangażować się wybrane banki.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.