Banki przyspieszą realizację Czystego Powietrza

Banki przyspieszą realizację Czystego Powietrza
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Rusza  nabór wniosków dla banków, które chcą dołączyć do programu Czyste Powietrze, a od połowy roku planowane jest udostępnienie pierwszych środków kredytowych dla Polaków. Jak podkreśla NFOŚiGW, ma to być kolejne ułatwienie w sięganiu po wsparcie na wymianę tzw. kopciuchów i termomodernizację domów jednorodzinnych.

Ogłoszony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, nabór banków do programu ma pozwolić na udostępnienie i przyznanie bankom limitu środków finansowych przeznaczonych do wypłaty dotacji z programu Czyste Powietrze.

Ważnym aspektem nowej oferty ma być objęcie kredytów gwarancjami Banku Gospodarstwa Krajowego, co pozwoli na zwiększenie zasięgu programu. Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu będzie znacznie większa, ponieważ banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowania inwestycji, chociażby przez rezygnację z wymogu stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

REKLAMA

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla, że współpraca z sektorem bankowym to przede wszystkim odpowiedź na powszechne oczekiwanie na produkt łączący dotację, dostępną w ramach programu Czyste Powietrze, z finansowaniem inwestycji z kredytu bankowego. Jest to również realizacja rekomendacji Banku Światowego.

Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski informuje, że ścieżka bankowa zakłada bezpośrednią współpracę banków z wojewódzkimi funduszami, które odgrywają kluczową rolę w ocenie wniosków, przyznawaniu i rozliczaniu dotacji.

 Polacy będą mogli w jednym okienku, za pośrednictwem banku, złożyć dokumenty o dotację do przedsięwzięcia zgodnego z programem oraz uzyskać kredyt na jego realizację. Przyznana dotacja pozwoli spłacić część kapitału zaciągniętego kredytu – zapewnia Paweł Mirowski.

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreśla, że włączenie banków do finansowania przedsięwzięć w ramach programu Czyste Powietrze oznacza przede wszystkim zagęszczenie sieci placówek, w których wnioskodawcy uzyskają informację i pomoc w złożeniu wniosku o dotację.

REKLAMA

– Korzystne warunki kredytowania oraz możliwość oferowania kredytu z dotacją w tysiącach placówek bankowych i u partnerów handlowych banków, pozwoli na większą dostępność wsparcia dla Polaków, poszukujących środków finansowych na domowe – antysmogowe inwestycje – zaznacza Krzysztof Pietraszkiewicz.

Łączny budżet programu Czyste Powietrze to 103 mld zł. W pierwszym naborze 2021-2022 limit, w ramach którego banki będą przekazywać do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotacje, wyniesie ok. 1,5 mld zł.

Umowy o współpracy będą zawierane między NFOŚiGW, wfośigw, a bankami i na tej podstawie instytucje finansowe będą pośredniczyć w przekazywaniu do wojewódzkich funduszy wniosków o dotacje z przeznaczeniem na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem Czyste Powietrze.

W prace nad zmianami programu Czyste Powietrze zaangażowały się banki, z którymi została wypracowana „ścieżka bankowa” dla potencjalnych beneficjentów programu.

– Zainteresowanie przystąpieniem do programu Czyste Powietrze zapowiedziały już pierwsze banki komercyjne i spółdzielcze: Alior Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, BNP Paribas Bank Polska SA, Credit Agricole Bank Polska SA oraz Bank BPS wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi – dodaje prezes Związku Banków Polskich

Zainteresowane banki – zarówno komercyjne, jak i zrzeszenia banków spółdzielczych – na złożenie swoich aplikacji mają czas do 23 lutego br.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.