Koniec rządowych dotacji na piece węglowe

Koniec rządowych dotacji na piece węglowe
Michał Kurtyka

Dotychczas w sztandarowym rządowym programie walki ze smogiem, jakim jest Czyste Powietrze, można było otrzymać dotację na wymianę starego pieca węglowego.. na nowy piec węglowy. Teraz minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka zapowiedział, że ta możliwość się skończy. A to nie jedyna zmiana, która zostanie wprowadzona do Czystego Powietrza. Planowane jest również zwiększenie progów dochodowych. 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka poinformował, że z dniem 1 stycznia 2022 r. z Czystego Powietrza wyłączona zostanie możliwość pozyskania dotacji na montaż pieców węglowych w domach jednorodzinnych objętych programem.

Szef resortu klimatu zaznaczył, że taka decyzja wynika z oczekiwań Komisji Europejskiej i rządowych strategii zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy i Polskim Ładzie.

REKLAMA

Dofinansowanie pieców węglowych stoi w sprzeczności także z lokalnymi strategiami zawieranymi w miejscowych uchwałach antysmogowych.

Co więcej, dopłaty do pieców węglowych stoją w sprzeczności z przyjętą przez rząd Polityką energetyczną Polski do 2040 roku, zgodnie z którą w 2030 roku zakończone zostanie stosowanie węgla do ogrzewania domów na terenach miejskich, a 10 lat później domy nie będą ogrzewane węglem także na terenach wiejskich.

Do tej pory we wnioskach o dofinansowanie z Czystego Powietrza piece węglowe stanowiły około 15 proc. urządzeń grzewczych, które chcieli zainstalować beneficjenci programu. Najpopularniejsze były dotąd urządzenia na gaz, wpisane do ponad połowy złożonych do tej pory aplikacji.

Jak wynika z najnowszych danych Polskiego Alarmu Smogowego, stare kotły na węgiel i drewno wymieniane mają być z dofinansowaniem z Czystego Powietrza przede wszystkim na kotły gazowe (43 proc. wniosków w ub. miesiącu), drugie w kolejności są pompy ciepła (20 proc.), kotły na biomasę (19 proc.) i wreszcie na węgiel (15 proc.).

Z danych NFOŚiGW wynika, że od początku funkcjonowania Czystego Powietrza – od września 2018 r. – do końca ubiegłego miesiąca złożono blisko 185 tys. wniosków o wymianę kotłów na węgiel i drewno, czyli średnio 194 dziennie.

Polski Alarm Smogowy podkreśla, że aktualnie widać znaczący wzrost zainteresowania programem. Tygodniowo składane jest ok. 3 tys. wniosków, czyli dziennie ponad 400. Mimo to, do celu jest jeszcze daleko. Aby go osiągnąć, liczba składanych każdego dnia wniosków powinna przekroczyć 820 – wylicza PAS. 

Dotację z Czystego Powietrza można pozyskać nie tylko na nowe urządzenia grzewcze, ale także na mikroinstalację fotowoltaiczną o mocy od 2 kW  do 10 kW. W tym przypadku maksymalna wartość dotacji może wynieść 5 tys. zł.

Jaką popularnością cieszy się fotowoltaika wśród uczestników programu Czyste Powietrze? Więcej na ten temat w artykule: Coraz więcej wniosków o dotacje na fotowoltaikę z Czystego Powietrza

Reklama

Gdzie szukać paneli fotowoltaicznych?

Poniżej przedstawiamy ranking serwisu Oferteo.pl dotyczący 18 343
firm instalujących panele fotowoltaiczne, najlepszych w 2020 roku w
poszczególnych miastach:

Wyższe progi dochodowe

W programie Czyste Powietrze zostaną wprowadzone również inne zmiany. Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski zapowiedział, że już wkrótce nastąpi wprowadzenie nowych progów dochodowych. Zostaną one podwyższone do 2189 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych (+229 zł w stosunku do aktualnego poziomu) oraz do 1563 zł dla gospodarstw wieloosobowych (+164 zł).

W ten sposób więcej beneficjentów Czystego Powietrza będzie mogło skorzystać z podwyższonego poziomu dotacji mogącej wynieść nawet 37 tys. zł.

– Podwyższenie progów dochodowych, a tym samym zrównanie ich do progów przyjętych w programie Stop Smog nastąpi od dnia 1 lipca 2021 r. – poinformował Paweł Mirowski.

Wkrótce o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych będzie można zgłosić się już nie tylko do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska czy gmin, które pośredniczą w przekazywaniu wniosków do wfośigw, ale także do banków.

Do programu przystąpi na razie siedem banków: Alior Bank, BNP Paribas Bank Polska, Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone banki spółdzielcze, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank i Banki Spółdzielcze SGB.

Będzie można uzyskać dodatkowo pożyczki na działania objęte programem Czyste Powietrze, a obniżenie kosztów finansowania bankowego mają zapewnić dodatkowe gwarancje – nawet do 80 proc. pożyczki – zapewnione przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

W pierwszej edycji programu Czyste Powietrze, realizowanej od września 2018 r. do początku 2020 r., dofinansowanie było przyznawane w formie dotacji i preferencyjnych pożyczek, natomiast w drugiej edycji prowadzonej od maja 2020 r. można wnioskować wyłącznie o dotacje.

Maksymalna dotacja w przypadku beneficjentów, których dochód nie przekracza 100 tys. zł, może wynieść 30 tys. zł.

Natomiast dotacja do 37 tys. zł jest dostępna dla gospodarstw wieloosobowych, w których średnie miesięczne dochody na razie nie przekraczają 1400 zł na osobę, a w przypadku gospodarstw jednoosobowych granicą jest kwota 1960 zł.

Zgodnie z najnowszymi zapowiedziami Ministerstwa Klimatu, te progi zostaną zwiększone od początku lipca br.

Rząd zapowiada, że do 2029 r. na program Czyste Powietrze zostanie wydanych ponad 100 mld zł.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.