Najwięcej wniosków o dotacje z Czystego Powietrza na gaz, biomasę i węgiel

Najwięcej wniosków o dotacje z Czystego Powietrza na gaz, biomasę i węgiel
Agnieszka, flickr cc

W programie dotacji na wymianę źródeł ciepła i termomodernizacji domów jednorodzinnych Czyste Powietrze złożono już ponad 300 tys. wniosków. Najwięcej beneficjentów programu chce wymieniać piece węglowe na nowe źródła zasilane paliwami kopalnymi.

Łączna liczba wniosków o dotacje w realizowanym od września 2019 roku programie Czyste Powietrze na dzień 20 sierpnia 2021 r. wyniosła 300 168. Łączna kwota wnioskowanego dofinansowania – w poprzedniej, pierwszej edycji programu przyznawanego także w formie pożyczek – wyniosła 5,184 mld zł. Natomiast to tego czasu wypłacono już dofinansowanie warte 1,872 mld zł.

Najwięcej chętnych na dofinansowanie jest jak dotąd w województwie śląskim (47 tys. wniosków), małopolskim (32,7 tys.) oraz mazowieckim (31,6 tys.). Natomiast najmniej wniosków złożyli mieszkańcy województw: lubuskiego (6,3 tys.), zachodniopomorskiego (7,4 tys.) i opolskiego (8,2 tys.).

REKLAMA

Wyłącznie w ubiegłym miesiącu wojewódzkie fundusze ochrony środowiska przyjęły 16 922 wniosków, w tym 15 833 wnioski o dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła, podpisano 9 583 umowy i wypłacono dotacje dla 5 767 beneficjentów programu.

W lipcu najwięcej osób wnioskowało o dotację na montaż kotła gazowego kondensacyjnego (6447), kotła na biomasę (3651) oraz kotła węglowego (2703).

Dopiero na kolejnym miejscu były wnioski o dofinansowanie na montaż powietrznych pomp ciepła (2418) i pomp ciepła odbierających ciepło z gruntu lub wody (342). Złożono również po 27 wniosków obejmujących inwestycję w podłączenie do węzła cieplnego i montaż kotła olejowego.

W programie Czyste Powietrze można także aplikować o dotację do 5 tys. zł na montaż domowej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 do 10 kW. Takich wniosków w ubiegłym miesiącu było 2748.

REKLAMA

Wśród złożonych w lipcu wniosków o dotacje na wymianę źródeł ciepła 10 313 dotyczyło podstawowego poziomu dofinansowania, a 5520 podwyższonego.

Po zmianach w regulaminie Czystego Powietrza, które obowiązują od 1 lipca, dostęp do wyższego poziomu dofinansowania mogącego wynieść do 37 tys. zł otrzyma więcej potencjalnych beneficjentów programu.

Od połowy tego roku w przypadku gospodarstw wieloosobowych próg dochodów kwalifikujących do wyższego dofinansowania wynosi do 1564 zł przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę, a dla gospodarstw jednoosobowych do 2189 zł.

Ponadto począwszy od 1 lipca możliwe jest ubieganie się o większe niż dotychczas wsparcie na zakup i montaż kotła na pellet o podwyższonym standardzie. Dotacja może wynieść do 9 tys. zł – nie więcej niż 45 proc. faktycznie poniesionych kosztów – przy podstawowym poziomie dofinansowania oraz do 12 tys. zł w przypadku podwyższonego poziomu dotacji, ale nie więcej niż 60 proc. kosztów.

Ostatnie zmiany w programie oznaczają także zakończenie dofinansowania na montaż kotłów węglowych. Będzie ono przyznawane tylko dla osób, które zakupią takie urządzenia do 31 grudnia 2021 r.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.