Trzeci bank dołącza do programu Czyste Powietrze

Trzeci bank dołącza do programu Czyste Powietrze
BNP Paribas

BNP Parbias udostępnił swoim klientom możliwość wnioskowania o kredyty w ramach programu Czyste Powietrze. Kapitał kredytu może zostać pomniejszony o dotację z Czystego Powietrza w wysokości nawet 37 tys. zł.

Na początku lipca kredyt, którego kapitał może zostać częściowo spłacony dotacją z programu Czyste Powietrze, jako pierwsze udostępniły BOŚ i Alior Bank.

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO), o której informował BOŚ, ma wynosić 6,11 proc. Z kolei Alior Bank ma udostępnić dwie opcje finansowania. W przypadku produktu o nazwie Kredyt Gotówkowy Czyste Powietrze RRSO ma wynieść 7,43 proc., natomiast Kredyt Ratalny Czyste Powietrze ma zapewniać RRSO na poziomie 5,85 proc.

REKLAMA

Od tego tygodnia wnioski o kredyty na inwestycje objęte dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze można też składać w Banku BNP Paribas.

Maksymalna kwota kredytu udostępnionego przez BNP Paribas to 100 tys. złotych, a spłatę można rozłożyć nawet na 12 lat. Kredyt objęty jest Gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego.

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania obliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu w ramach produktu o nazwie Kredyt Czyste Powietrze na 15 lipca 2021 r. wynosi 5,72 proc.

Dodatkowo właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła, finansując wymianę z kredytu BNP Paribas, mogą liczyć na dotację z programu Czyste Powietrze na spłatę kapitału kredytu sięgającą do 30 tys. zł lub nawet 37 tys. zł w przypadku kredytobiorców posiadających niższe dochody.

REKLAMA

Warunkiem skorzystania z podwyższonej dotacji jest przeciętny miesięczny dochód na jedną osobę w gospodarstwie wieloosobowym poniżej 1564 zł, a jednoosobowym poniżej 2189 zł. 

O kredyt można ubiegać się w sieci oddziałów Banku BNP Paribas. W kolejnym etapie kredyt ma być dostępny również u partnerów banku. Wszystkie formalności, zarówno związane z kredytem, jak i z dotacją oraz gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, klient ma załatwić w trakcie jednej wizyty, w jednym okienku.  

Zgodnie z założeniami programu Czyste Powietrze warunkiem wypłaty dotacji na częściową spłatę kapitału kredytu jest wypłacenie beneficjentowi przez bank kredytu z przeznaczeniem wyłącznie na cele zgodne z programem Czyste Powietrze, w tym co najmniej w 95 proc. na pokrycie kosztów kwalifikowanych oraz wykorzystanie tego kredytu przez beneficjenta zgodnie z jego przeznaczeniem. 

Wkrótce kredyty w Czystym Powietrzu powinny udostępnić także inne banki. Wśród banków, których wnioski o przyznanie limitów o dotacje na lata 2021-2022 w ścieżce bankowej programu Czyste Powietrze zostały zaakceptowane NFOŚiGW, znalazły się jeszcze Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.

NFOŚiGW zapowiada, że w latach 2021-2022 banki będą dysponować łącznym limitem środków do 1,5 mld zł, w ramach których przekazywać będą do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej wnioski o dotację na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych na przedsięwzięcia realizowane zgodnie z programem.  

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.