PAS: Interesy branży węglowej ważniejsze od zdrowia Polaków

PAS: Interesy branży węglowej ważniejsze od zdrowia Polaków
Rockwool

Oceniając opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska nowy projekt przepisów w sprawie jakości paliw stałych, Polski Alarm Smogowy wnioskuje, że resort klimatu wyżej stawia interes branży węglowej niż zdrowie mieszkańców Polski.

W Ministerstwie Klimatu i Środowiska przez kilka miesięcy toczyły się prace nad nowelizacją rozporządzenia w sprawie jakości paliw stałych. Ich efektem jest projekt nowych norm jakości węgla, który został niedawno przedłożony do konsultacji.

Organizacje społeczne zaangażowane w proces konsultacji nie mają wątpliwości, że zaproponowane parametry nie odpowiadają w wystarczającym stopniu na kryzys zdrowotny nwywołany przez spalanie węgla w Polsce.

REKLAMA

Jak czytamy w stanowisku Polskiego Alarmu Smogowego i fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, pomimo niewielkiego zaostrzenia wymagań dla węgla przeznaczonego dla gospodarstw domowych zaproponowane przepisy są „słabym kompromisem, za który zapłacimy naszym zdrowiem”, a jedyna pozytywna zmiana to usunięcie przedrostka „eko” z nazwy popularnego węgla, będąca krokiem w kierunku rzetelnego informowania klientów.

Polski Alarm Smogowy przypomina dane Europejskiej Agencji Środowiskowej, zgodnie z którymi w wyniku wdychania bardzo drobnego pyłu PM2.5 przedwcześnie umiera prawie 50 tys. osób w Polsce. Źródłem tego pyłu jest przede wszystkim spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w gospodarstwach domowych, które odpowiada za około 50 proc. emisji pyłu PM2.5 na terenie Polski. Pył PM2.5 przyczynia się do powstawania chorób układu krążenia i układu oddechowego, w tym udarów mózgu, zawałów serca, nowotworów i wielu innych schorzeń.

PAS ocenia, że zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu nowe normy jakościowe dla węgla nie wyeliminują z obrotu węgla złej jakości. Nadal będzie można kupić węgiel o zbyt wysokiej zawartości siarki (1,2 proc.), popiołu (12 proc.) czy wilgoci (nawet 20 proc).

W stanowisku podkreślono, że propozycje Ministerstwa Klimatu stoją w sprzeczności z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, które rekomenduje następujące parametry jakościowe – zawartość siarki nie powinna przekraczać 0,6 proc., popiołu 3,2 proc., a wilgoci 2,4 proc. Rozbieżności między rekomendacjami zdrowotnymi, a propozycją Ministerstwa Klimatu są więc kilkukrotne.

REKLAMA

Nowe propozycje zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o jakości paliw stałych odbiegają też od najnowszych rekomendacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). W ubiegłym miesiącu WHO ogłosiła, że roczne stężenia pyłu PM2.5 nie powinny przekraczać 5 mikrogramów na metr sześcienny, a w Unii Europejskiej już rozpoczął się proces dostosowywania przepisów do wytycznych WHO.

– Pozytywną zmianą jest wycofanie przedrostka “eko” z nazw produktów węglowych. “Ekogroszki” będą teraz określane mianem “groszków III” i pod taką nazwą będzie można je zakupić – komentuje mec. Kamila Drzewicka z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

– Nazwa “ekogroszek” wprowadza w błąd, gdyż sugeruje, że produkt ten jest ekologiczny. Do Rady Etyki Reklamy spływa coraz więcej skarg w tym zakresie, co jest wyrazem rosnącej świadomości społeczeństwa na temat negatywnego oddziaływania węgla na zdrowie i środowisko. Zmiana nazwy nie oznacza usunięcia produktu z rynku, jednak ukrócona zostanie praktyka greenwashingu – dodaje Drzewicka.

Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego podkreśla, że polskie domy spalają najwyższą ilość węgla w Unii Europejskiej – z całego węgla spalanego w gospodarstwach domowych w Unii Europejskiej aż 87 proc. spalane jest właśnie w Polsce.

– Aż połowa domów jednorodzinnych w Polsce ogrzewa się za pomocą węgla. W związku z wciąż wysoką popularnością ogrzewania węglowego w Polsce niezmiernie ważne jest, aby spełniał on odpowiednie parametry jakościowe. Domowe instalacje grzewcze pozbawione są wyspecjalizowanych instalacji oczyszczania spalin, dlatego tak dużo zależy od jakości paliwa. Dlatego właśnie Ministerstwo Klimatu powinno zadbać o odpowiednie normy jakościowe dla węgla – komentuje Anna Dworakowska.

redakcja@gramwzielone.pl                                                 


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o